Subiectul afacerii cu refugiați din țara noastră este din ce în ce mai popular.

Criza energetică din Ucraina va crea un nou val de refugiați

O analiză Reuters a devăzluit faptul că este foarte posibil să ia naștere un nou val de refugiați, din cauza crizei energetice din Ucraina. Premierul Nicolae Ciucă a anunțat că România va sprijini în continuare, financiar, refugiații ucraineni care vin în țara noastră.

Totuși, trecem în revistă faptul că, în România, fenomenul refugiaților s-a transformat într-o afacere cu adevărat profitabilă.

„La acest moment nu există o creștere semnificativă, dar analiza Reuters este una foarte realistă și există posibilitatea ca numărul să crească oricând, mai ales când temperaturile scad semnificativ, nu există energie pentru încălzire, nu există apă în unele zone din Ucraina. Clar că o să avem un număr de refugiați care va veni către România și nu numai către România și către celelalte state învecinate Ucrainei. Ne așteptăm ca astfel de refugiați să fie mai vulnerabili și să fie din rândul populației sărace. Din punctul nostru de vedere, noi am luat măsurile necesare de pregătire și de creștere a capacităților, capabilităților noastre”, a declarat  Raed Arafat , în cadrul unei emisiuni al unui cunoscut post de televiziune.

Citeste si: Ce sa puneti in geanta de maternitate? Elemente esentiale pentru momentul nasterii- catena.ro

Citeste si: Cum arăta casa lui Paris Hilton înainte de a fi făcută scrum de incendiile din Los Angeles. A fost cumpărată în 2021, cu 8,4 milioane$- antena3.ro

Citeste si: Cel mai scump oraș din lume este în Europa. Chiria este cu 340% mai scumpă decât în București- stirileprotv.ro

Citește și: Un ucrainean a fost găsit mort într-un hotel din București

Statul român finanțează cazarea refugiaților cu sume fabuloase

Ministerul de Interne a dezvăluit că suma totală alocată IGSU la Fondul de rezervă bugetară pentru acordarea sprijinului și asistenței umanitare cetățenilor străini sau apatrizilor aflați în situații deosebite, proveniți din zona de conflict din Ucraina, atinge pragul

de 395.890.000 lei.

Sume mari s-au acordat și pentru cazarea și mâncarea refugiaților ucraineni, mai exact, peste 200 de milioane de lei pentru spațiile alocate de consiliile județene și 188 de milioane de lei pentru spațiile alocate de persoanele fizice.

Citește și: Familiile din Siriu vor primi ajutor de la stat, în urma incendiului care le-a distrus casele

Raed Arafat: „Asta înseamnă dosar penal”

„Cei care urmează să vină, vă asigur și o să vedem asta împreună, vor fi și mai săraci și mai vulnerabili și din nou vor fi persoane în vârstă, fie femei, mame și copii, pentru că bărbaților nu le se permite să plece”, a spus Raed Arafat, șeful DSU.

„Pe de altă parte, dacă este cineva care abuzează de aceste programe, care abuzează de aceste finanțări și este descoperit că face acest lucru, aici sunt alte căi de rezolvare acestei probleme și asta înseamnă dosar penal, înseamnă recuperarea banilor, înseamnă trimiterea persoanei în judecată pentru astfel de falsuri sau pentru astfel de acțiuni”, a mai adăugat șeful DSU.

Citeste si: Andreea Bănică a ajuns pe mâinile medicilor, după ce starea ei de sănătate s-a agravat. Ce spune artista despre cum s-a manifestat gripa la ea. „Testul universal are o linie puțin vizibilă.”- kfetele.ro

Citeste si: Virginia și Patrick au câștigat Casa iubirii, sezonul 3. Finaliștii, primele declarații: "E un sentiment unic"- radioimpuls.ro

Citeste si: Fabrici închise și concedieri masive, în România: Mii de angajați au rămas deja fără loc de muncă. Disponibilizările anunțate în 2025- antena3.ro

Citește și: Incendiu la un adăpost al refugiaţilor ucraineni. Autoritățile germane consideră fapta o acțiune criminală


Abonează-te pe


Partenerii nostri
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si