1 din 4 | Imaginea rară de pe cer, surprinsă de un bărbat din Brăila. Un corp luminos a căzut spre pământ, iar apoi a dispărut
2 din 4 | Imaginea rară de pe cer, surprinsă de un bărbat din Brăila. Un corp luminos a căzut spre pământ, iar apoi a dispărut
3 din 4 | Imaginea rară de pe cer, surprinsă de un bărbat din Brăila. Un corp luminos a căzut spre pământ, iar apoi a dispărut
4 din 4 | Imaginea rară de pe cer, surprinsă de un bărbat din Brăila. Un corp luminos a căzut spre pământ, iar apoi a dispărut
În noaptea de luni spre marți, un bărbat din Brăila a surprins o imagine foarte rară, pe cerul înstelat.
Un corp luminos, care a căzut pe pământ, s-a aprins atunci când s-a apropiat de sol. Ulterior, acesta a radiat puternic și a dispărut. Înregistrarea este făcută în comuna Bărăganul. Obiectivul era îndreptat către Constanța. Specialiștii Observatorului Astronomic din Galați consideră că este vorba despre un corp ceresc, denumit bolid, un meteor strălucit, potrivit ProTV.ro
Bolizii reprezintă fragmente de comete. În momentul în care intră în atmosfera Pămâtului, prin frecarea cu aerul, aceștia se aprind.
Potrivit astronomilor, ne aflăm în perioada perseidelor. Acest lucru înseamnă că pe cerul nopții se văd multe stele căzătoare. Fenomenul va avea apogeul în noaptea de 12 spre 13 august.
Explozia unui corp celest, filmată în timp real
Imagini încântătoare cu o stea care explodează. Ultima etapă din viața stelei Nebula a fost surprinsă de telescopul spațial al lui James Webb.
Un telescop spațial a surprins, în timp real, explozia unei stele, cercetate de astrologi încă din secolul al 18-lea.
Telescopul îi aparține lui James Webb, iar imaginile capturate depășesc limita imaginației.
Sfârșitul unui celest, surprins de telescop
Telescopul spațial al lui James Webb a surprins imagini încântătoare cu explozia unui celest.
Steaua Nebula a fost filmată în ultimul stadiu de lumină, de creația lui Webb.
Explozia stelei a fost surprinsă în toate detaliile și culorile pe care le-a creat.
Steaua Nebula se afla la 2600 de ani lumină față de Pământ și s-a născut dintr-o stea care a murit, tot în urma unei explozii, la limita spațiului.
"Asistăm la ultimele capitole ale vieții unei stele, la o previzualizare a viitorului îndepărtat al Soarelui, ca să spunem așa, iar observațiile lui JWST(Telescopul Spațial al lui James Webb) au deschis o nouă fereastră în înțelegerea acestor evenimente cosmice uimitoare. Putem folosi Inelul Nebuloasei ca laborator pentru a studia modul în care se formează și evoluează nebuloasele planetare", a declarat profesorul Mike Barlow, co-lider al echipei de astronomi care s-a ocupat de dezvăluirea pozelor cu steaua Nebula.
Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.
Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.
Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.
”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.