Mai mulți pacienți de la Spitalul Județean Reșița au fost evacuați după ce a pornit alarma de incendiu. Autoritățile au intervenit rapid.
Timp de 20 de minute, planul roșu de intervenția al autorităților a fost activat.
Citește și: Un influencer de 30 de ani a murit în timpul unui "maraton alimentar” scăpat de sub control
Incendiu la Spitalul Județean Reșița
La Spitalul Județean Reșița au intervenit trei autospeciale de stingere (ASAS) cu 8 militari și o autospecială de comandă (ASCM) cu 2 militari.
Planul roșu de intervenție al autorităților a fost activat din cauza riscului de extindere și a fumului dens care a urcat până la etajele superioare, inclusiv pe coridorul secției de Chirurgie. Au fost evacuați 29 de pacienți.
"Eram sus, la etajul doi, la Chirurgie. Ne-am speriat, nici nu mai ştiu nimic. A fost fum gros de aici, de la RMN, ni s-a spus", a
Potrivit primelor informații transmise de ISU Caraş- Severin, fumul a apărut într-una dintre încăperile în care se monta un aparat RMN şi unde a avut loc un scurt-circuit la instalaţia electrică.
„Au fost evacuate câteva persoane, de la Secţia de Chirurgie, de la etajul 1 şi de la etajul al doilea, unde este maternitatea, câteva paciente au fost mutate în Secţia de Ginecologie. Incendiul a fost localizat şi lichidat, acum se lucrează la degajarea fumului ”, a precizat Remus Bojunescu, purtărorul de cuvânt al ISU Caraş-Severin.
Din fericire, incidentul nu s-a soldat cu victime.