Ion Oncescu a cucerit aurul la Campionatele Europene de Skandenberg! Performanță uriașă pentru sportul românesc EXCLUSIV

Ion Oncescu a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de Skandenberg, eveniment care se desfășoară zilele acestea în Grecia. Ieri, Oncescu a câștigat argintul la mâna stângă.

In articol:

UPDATE: În această seară, Ion Oncescu a devenit Campion European la skandenberg, la mâna dreaptă! El a învins în finală un sportiv din Polonia!

Știrea inițială:

După Exatlon, Ion Oncescu a dispărut pur și simplu, refuzând cu încăpățânare orice apariție publică, orice interviu, orice eveniment monden.

Nimeni nu a știut motivul... până ieri, când misterul s-a lămurit: Ion Oncescu se retrăsese ca să se antreneze pentru ceea ce avea să devină un comeback de senzație în sportul care l-a consacrat.

Seara trecută, Ion Oncescu a devenit vicecampion european la skandenberg, la Loutraki, Grecia. Românul urmează să lupte azi și în finala pentru mână dreaptă. În finala de seara trecută, Ion Oncescu a fost învins de rusul Eduard Khramtsov, care astfel a devenit campion european la categoria lui.

Campionatul european de ”armwrestling” are loc în perioada 14-23 mai în localitatea grecească Loutraki. Peste 1.000 de comnpetitori din 40 de țări europene au luat startul în această competiție.

Oncescu are 5 titluri mondiale

Din partea României, în finala de la mână stângă, au mai prins podiumul, în funcție de categoria lor: Daniel Andronache (aur), Daniel Pătrașcu (aur), Relu Robescu (bronz) și Mircea Carlganu (argint).

Ion Oncescu este cel mai titrat luptător de skandenberg român. El are în palmares 5 titluri mondiale și două europene, multe medalii de argint și bronz. În 2010 el a terminat neînvins împotriva a 300 de români care s-au încercat să-l învingă la skandenberg. De asemenea, anul trecut, el a participat și la show-ul Exatlon, difuzat de Kanal D, acolo unde a intrat în competiție în echipa Faimoșilor.