Actuale
VIDEO „Sunt de un an de zile aici”. Trenurile stau nemișcate în gară
Într-un paradox greu de înțeles, 17 trenuri noi, de ultimă generație, achiziționate recent de la polonezi, zac nefolosite în Gara Obor, acoperite de buruieni și praf. Motivul? Lipsa unui centru de mentenanță și inspecție unde să poată fi verificate și reparate, dacă este cazul.
Aceste garnituri moderne, dotate cu aer condiționat, wi-fi și camere de supraveghere, ar fi trebuit să înlocuiască trenurile vechi, cu toalete murdare și fără aer condiționat, care continuă să circule vara aceasta, spre nemulțumirea călătorilor. Din păcate, trenurile noi stau neclintite, iar buruienile au crescut atât de mult...