Italia a câștigat Euro 2020, după ce a învins Anglia în finală, la loviturile de departajare

Italia a spulberat visul Angliei de a câștiga un titlu european după mai bine de 50 de ani de la impunerea la Campionatul Mondial, reușind să câștige finala Euro 2020 de pe stadionul Wembley, cu 3-2 după loviturile de la 11 metri. După primele 120 de minute, scorul a fost egal 1-1.

Author: Razvan Ilie luni 12 iulie 2021 , 07:14

euro 2020
Italia a câştigat finala Euro 2020 la loviturile de departajare, fiind al doilea său meci consecutiv cu penalty-uri, după 4-2 cu Spania, în semifinală.[Sursa foto: Twitter / UEFA]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

A fost un meci dramatic, cu multe faze de poartă, dominat autoritar de Anglia în prima repriză și de Italia în cea de-a doua.

Anglia a deschis scorul în min. 2, prin Luke Shaw, italienii egalând prin Leonardo Bonucci (min. 67), cel care a fost desemnat și omul meciului.

Cum a decurs finala Euro 2020, dintre Anglia și Italia

Echipa antrenată de Roberto Mancini a fost aproape de a trece în avantaj pe finalul timpului regulamentar, dar Berardi a trimis pe lângă poartă o minge în adâncime venită de la Bonucci (74).

În prelungiri, cele două echipe au riscat destul de puţin, dar totuşi au existat câteva ocazii. Phillips (97) a expediat un şut de la 20 de metri, puţin pe lângă ţintă. Bernardeschi a fost în prima plan în două rânduri, dar în min. 103 nu a reuşit reluarea din 6 metri la centrarea lui Emerson, iar Pickford a respins providenţial, iar în min.

107 a trimis din lovitură liberă Bernardeschi de la circa 25 de metri, dar Pickford a reţinut cu greutate.

La poarta Angliei, Chiellini a avut o intervenţie măiastră în careul mic, la o situaţie periculoasă în faţa lui Sterling.

Berardi, Bonucci şi Bernardeschi au fost cei care au adus titlul Italiei, pentru englezi marcând Kane şi Maguire.

Portarul italian Donnarumma a apărat şuturile lui Sancho şi Saka, iar Rashford a trimis în bară, de la italieni ratând Belotti şi Jorginho.

Italia, al doilea titlu european din istorie

Italia și-a trecut în palmares al doilea său titlu european, după patru finale jucate la Euro.

A mai fost campioana Europei în 1968, după ce a învins Iugoslavia în finala de la Roma (2-0), de la Roma. Itala avusesese ghinion în edițiile din 2000 și 2012, când a pierdut finala Euro.

Echipa antrenată de Roberto Mancini, victorie dramatică în finala Euro 2020[Sursa foto: Twitter / UEFA]

Italia a ajuns la 34 de meciuri consecutive fără înfrângere, 27 de victorii şi 7 egaluri, ultimul eşec datând din septembrie 2018 (0-1 cu Portugalia).

Anglia a jucat doar a doua sa finală majoră, după cea a Cupei Mondiale din 1966, pe care a reuşit să o câştige pe teren propriu,

cu 4-2, după prelungiri.

Italia deţine acum cea mai mare diferenţă de ani între două titluri EURO, 53 de ani.

În drumul său spre finală, Italia a învins Turcia (3-0), Elveţia (3-0) şi Ţara Galilor (1-0), în grupă, a trecut de Austria în optimi (2-1, după prelungiri), a învins Belgia în sferturi (2-1) şi a trecut de Spania în semifinale (4-2, la loviturile de departajare).

Fiinala Euro 2020, pe scurt

Italia- Anglia 1-1 (0-1, 1-1), după prelungiri; 3-2, la loviturile de departajare
Au marcat:  Leonardo Bonucci (67), respectiv Luke Shaw (2).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Domenico Berardi 1-0 (gol), Harry Kane 1-1 (gol), Andrea Belotti 1-1 (ratare- apără Jordan Pickford), Harry Maguire 1-2 (gol), Leonardo Bonucci 2-2 (gol), Marcus Rashford 2-2 (ratare- bară), Federico Bernardeschi 3-2 (gol), Jadon Sancho 3-2 (ratare- apără Gianluigi Donnarumma), Jorginho 3-2 (ratare- apără Jordan Pickford),, Bukayo Saka 3-2 (ratare- apără Gianluigi Donnarumma).

Londra, Stadionul Wembley: 67.173 spectatori