Klaus Iohannis a luat noi decizii. Președintele a eliberat din funcție mai multe persoane

Klaus Iohannis a eliberat din funcţie mai mulţi magistraţi, printre care se numără şi două judecătoare din Capitală. Șeful Statului a luat noi decizii.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat joi decretele pentru eliberarea din funcţie a mai multor magistraţi, ca urmare a pensionării, transmite Administraţia Prezidenţială. Printre aceştia se numără şi două judecătoare din Bucureşti, Veronica-Elena Prujoiu şi Gabriela Sîrbu.

Ce a decis Klaus Iohannis

Conform sursei citate, şeful statului a semnat joi următoarele decrete:

„- Decret pentru numirea doamnei Irina Ruxandra Georgescu în calitate de membru în Consiliul de comunicare şi transparenţă pentru runda 2021 a recensământului populaţiei şi locuinţelor.

- Decret pentru numirea doamnei Irina Gherghe în funcţia de membru al Consiliului de administraţie al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, pentru un mandat de 4 ani;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Curtea de Apel Târgu-Mureş a doamnei Ioana Onea – pensionare, la data de 25 februarie 2021;



- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Curtea de Apel Galaţi a doamnei Maria Tacea- pensionare;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Bucureşti a doamnei Veronica-Elena Prujoiu- pensionare;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Bucureşti a doamnei Gabriela Sîrbu- pensionare;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător cu grad profesional de tribunal la Judecătoria Roşiori de Vede a doamnei Cornelia-Luminiţa Dogaru Maximilian – pensionare;

Citeste si: Klaus Iohannis, anunț oficial despre pandemia de coronavirus în România: ”Avem speranța ca până în vară să...”

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Curtea de Apel Ploieşti a doamnei Mirela Grigore- pensionare;


- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Tribunalul Vaslui a doamnei Adina Alexandru- pensionare;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător la Curtea de Apel Craiova a doamnei Aurora-Ionela Samil – pensionare;

- Decret privind eliberarea din funcţia de judecător cu grad profesional de tribunal la Judecătoria Craiova a doamnei Veronica-Violeta Firan- pensionare;

Citeste si: VIDEO- Președintele Klaus Iohannis, la Institutul Matei Balș: O zi foarte tristă. Îmi pare foarte rău! Transmit condoleanţe familiilor îndoliate

- Decret privind eliberarea din funcţia de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoşani, delegată în funcţia de procuror şef Secţie judiciară la aceeaşi unitate de parchet a doamnei Alina Cristina Atomei – pensionare, la data de 22 februarie 2021”.

Citeste si: Klaus Iohannis semnează decretele! Se anunță pensionări timpurii!


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri