Klaus Iohannis, vizită în Chile. Primirea de către președintele Gabriel Boric
Președintele Klaus Iohannis este într-o vizită oficială în Chile, sâmbătă, iar nu de mult a fost primit de omologul său chilian Gabriel Boric, la Palatul La Moneda, din Santiago de Chile. Președintele român este alături de soția sa, Carmen Iohannis.
Alături de președintele Iohannis fac parte consilierii prezidenţiali Luminiţa Odobescu, Cosmin Marinescu, Daniela Bârsan şi Delia Dinu, consilierul de stat Sandra Pralong şi ambasadorul României în Chile, Floricel Paul Mocanu, potrivit Agerpres.
Klaus Iohannis, vizită oficială în Chile
Cei doi preşedinţi vor discuta diferite subiecte tete-a-tete şi oficiale, iar apoi fiecare din cei doi va susține declaraţii de presă comune.
Cu ocazia întâlnirii dintre cei doi oficiali va fi semnat un memorandum în ceea ce privește cooperarea în domeniul situaţiilor de urgenţă între instituţiile responsabile din cele două ţări. Mai târziu, Klaus Iohannis va participa şi la un dejun oficial.
Vizita oficială în Chile este prima de acest nivel în ultimii zece ani și reprezintă a doua etapă a turneului pe care preşedintele României îl efectuează în America de Sud, până pe 26 aprilie.
Săptămâna trecută, mai exact marţi şi miercuri, şeful statului s-a aflat în vizită în Republica Federativă a Braziliei, prima la nivel de şef de stat în ultimii 23 de ani.
Acolo s-a întâlnit la Brasilia cu omologul său Luiz Inacio Lula da Silva, iar la Rio de Janeiro cu reprezentanţi ai autorităţilor locale.
Turneul lui Iohannis se va încheia cu o vizită oficială în Argentina, prima de acest nivel în ultimii 30 de ani.Laura are 23 de ani și este din Suceava. A terminat facultatea de jurnalism în 2022 si va urma un master.
Face parte din echipa stirilekanald.ro din martie 2022.
Este o fire ambițioasă, creative, pasionată de frumos, sensibilă, dar și puternică.
”Sunt recunoscătoare pentru tot ceea ce am zi de zi. Am ajuns aici datorită faptului ca îmi place să scriu”