Un număr de 56 de candidaţi îşi dispută fotoliile de primari în Capitală- funcţia de primar general şi cele şase funcţii de primari de sectoare.

Citește și: A început campania electorală pentru alegerile din 9 iunie. Mesajul transmis de Biroul Electoral Central

Pentru Primăria generală a municipiului București candidează 9 persoane. 

Candidaturile depuse la Birourile de Circumscripţie au rămas definitive miercuri seara.

9 candidați pentru alegerile din 9 iunie pentru Primăria Capitalei

Pentru funcţia de edil general al Bucureştiului intră în cursă pe data de 9 iunie:

* Nicuşor Dan- independent
* Gabriela Firea- PSD
* Sebastian Burduja- PNL
* Cristian Victor Popescu Piedone- PUSL
* Diana Şoşoacă Iovanovici- S.O.S. România
* Dorin Iacob- Partidul Alternativa Dreaptă
* Mihai Adrian Enache- AUR
* Alexandru Pânişoară- Partidul Ecologist Român
* Filip Constantin Titian- independent

Cine sunt candidații la primăriile de sector

În Sectorul 1, funcţia de primar este disputată de nouă candidaţi:
* Clotilde Armand- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* George Cristian Tuţă- Alianţa Electorală PSD PNL
* Ramona Ioana Bruynseels- Partidul Alianţa pentru Unirea Românilor
* Florin Ghidănac- Partidul Blocul Suveranist Român
* Dan Nicolae Podaru- Partidul Ecologist Român
* Iulian Hatmanu- Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
* Daniel Tudorache- independent
* Liviu Negoiţă- Partidul Umanist Social

Liberal (PUSL)
* Mircea Florin Andrei- Partidul Alternativa Dreaptă

Citeste si: Durere in partea dreapta a corpului – cauze si remedii- catena.ro

Citeste si: Mama Geta a scăpat porumbelul: „Iancu e trup și suflet pentru o femeie. Pentru Culiță nu bag nici acum mâna în foc”- wowbiz.ro

La funcţia de primar al Sectorului 2 au fost admise cinci candidaturi.

Este vorba despre:
* Radu Nicolae-Mihaiu- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* Rareş Hopincă- Alianţa Electorală PSD PNL
* Andrei Tinu- AUR
* Andrei Gabriel Golgoţiu- Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
* Iolanda Luminiţa Bughiu- Partidul S.O.S. România

În Sectorul 3 candidează la funcţia de edil:
* Robert Negoiţă- Alianţa Electorală PSD PNL
* Ştefan Lucian Judele- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* Gheorghe Daniel Paul Romeo- Partidul S.O.S. România
* Ana Maria Ciceală- independentă
* Alexandru Marco Niţă- AUR
* Vasile Negrilă- Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)

Pentru funcţia de primar al Sectorului 4 şi-au depus candidatura şapte persoane:
* Daniel Băluţă- Alianţa Electorală PSD PNL
* Paul Ene- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* Dragoş Cătălin Teniţă- Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
* Luana Târziu- Partidul S.O.S. România
* Matei Ştefănescu- AUR
* Simion Dan Călina- PRM
* Mariana Daniela Manole- Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi (D.R.E.P.T.)

Cele mai mari "bătălii" pentru funcţia de primar de sector se duc la Sectorul 5 şi la Sectorul 6.

Citeste si: Răspunsul Gabrielei Cristea pentru urmăritorii care îi spun că fetele ei nu sunt aranjate întotdeauna: „Eu vreau doar să cresc copii fericiți.”- kfetele.ro

Citeste si: Imagini rare cu Mădălina Ghenea din adolescență. Dovada supremă că a fost de-o frumusețe răpitoare mereu- radioimpuls.ro

Astfel, în cursa de la Sectorul 5 au fost admise 10 candidaturi. Candidaţii sunt:
* Adrian Nicolae Vigheciu- Alianţa Electorală PSD PNL
* Alexandru Paul Dimitriu- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* Vlad Popescu Piedone- Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
* Constantin Mirel State- PRM
* Savel Adrian Albu- Partidul Reînnoim Proiectul European al României (REPER)
* Lidia Vadim-Tudor- AUR
* Ştefănel Dan Marin- Partidul S.O.S. România
* Marian Vanghelie- independent
* Mario Rafael Ilie- Partidul Mişcarea România Suverană
* Michael Dan Ujeuca- Partidul Social Democrat Unit

La Sectorul 6, sunt 10 candidaţi la funcţia de edil:
* Ciprian Ciucu- Alianţa Electorală PSD PNL
* Monica Iagăr- AUR
* Valentin Licxandru- Partidul Alternativa Dreaptă
* Ana Maria Mihaela Ştefan- Alianţa Dreapta Unită (USR- PMP- Forţa Dreptei)
* Constantin Oprea- PRM
* Alexandru Valeriu Gâdiuţă- Partidul Dreptate şi Respect în Europa pentru Toţi (D.R.E.P.T.)
* Anne Maria Cristina Bordianu- Partidul Reînnoim Proiectul European al României REPER
* Daniel Tulugea- Partidul S.O.S. România
* Bogdan Daniel Pintileasa- Partidul Umanist Social Liberal (PUSL)
* Valentin Florea- independent.

Campania electorală pentru alegerile locale începe vineri şi se va încheia pe data de 8 iunie, la ora 7,00.


Abonează-te pe


Partenerii nostri
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si