Lumea fotbalului s-a despărţit astăzi definitiv de "Minunea Blondă"! Imagini cutremurătoare de la înmormântarea lui Ilie Balaci
Clipe greu de indurat s-au scurs la mormantul lui Ilie Balaci. Momentul in care sicriul a fost coborat in groapa a fost sfasietor pentru mama marelui fotbalist, care nu s-a mai putut tine pe picioare. O echipa smurd a intervenit cu targa.
Pe langa familia ingenuncheata de marea pierdere, si mii de admiratori au asistat la inmormantarea legendarului Ilie Balici.
Inainte de inmormantare, cortegiul funerar a ajuns la biserica "Sf Ilie", unde fotbalistul cu acelasi nume a avut cele mai multe amintiri.
Fanii nu l-au parasit nici aici. Au avut pe umeri un steag urias, care-i poarta numele fotbalistului si au aplaudat.
Slujba a inceput la Biserica Sfantul Ilie, unde marele fotbalist cu acelasi nume a avut cele mai multe amintiri. Aici s-a cununat si tot aici si-a botezat cele doua fiice. Trista ceremonie a fost oficiata de mitropolitul Olteniei, Inaltpreasfintitul Irineu si de un sobor de preoti.
Pentru Dana, sotia lui Ilie Balaci, durerea a fost cu atat mai mare cu cat cei doi erau impreuna de 40 de ani. S-au casatorit in liceu, cand erau doar niste copii, dar n-au ezitat nicio clipa sa si intemeieze o familie. Fostul mare fotbalist al Romaniei spunea, intr-un interviu, ca mama fetelor lui i-a fost sortita si ca o iubea enorm. Si asa a si fost: numai moartea i-a despartit.
Drum lin spre echipa ingerilor, maestre!