Mai multe gospodării au fost inundate, în urma Codului portocaliu din vestul țării
Mai multe gospodării din județul Hunedoara au fost inundate, în urma ploilor căzute în vestul țării, în această după-amiază.
Vremea este la extreme în România. În timp ce jumătate de țară se bucură de temperaturi de vară, partea de vest se află sub Cod roșu și Cod Portocaliu de ploi torențiale. Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Hunedoara, în satele Bucureşci şi Şesuri apa a intrat în 12 gospodării, grădini și beciuri, dar și pe mai multe drumuri locale.
Citește și: VIDEO- HARTA: Meteorologii au emis o avertizare de vreme rea pentru România. Acestea sunt zonele afectate
"Acum situaţia a revenit la normal, drumurile au fost degajate şi nu sunt blocaje. Pe pârâul Valea Bucureşci tendinţa apei este în scădere" , a precizat ISU Hunedoara.
Pe râurile Valea Satului şi Valea Bucureşci au fost semnalate depăşiri ale cotelor de pericol.
Populaţia a fost informată despre fenomenele meteo prin mesaj RO-Alert.
Meteorologii au emis o avertizare de vreme rea pentru România. Acestea sunt zonele afectate
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod portocaliu și o avertizare de tip cod galben de vreme rea.
Citește și: VIDEO- Inundațiile au făcut prăpăd în țară. În Reșița, străzile au fost măturate de viituri
Hidrologii susțin că în intervale scurte de timp cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.
Citește și: Avertizări de Cod portocaliu și Cod galben de furtuni în vestul țării
Codul portocaliu va fi valabil miercuri, 31 mai, între orele 12:00 și 20:00. Averse torențiale sunt așteptate în județele Caraș-Severin, Hunedoara, Timiș, Gorj, precum și Carpații Occidentali și vestul Carpaților Meridionali.
Meteorologii susțin că joi, 1 iuniei, în vestul, centrul țării și la munte, instabilitatea atmosferică va fi pronunțată.
Citește și: Ploile torențiale au făcut prăpăd în țară. Mai multe străzi și case au fost inundate
Vremea va fi predominant însorită la mare, cu temperaturi maxime de până la 28 de grade Celsius și minime în jurul valorii de 18 grade Celsius.
Prima zi de vară nu vine cu prea mut soare în Capitală, acolo unde au fost anunțate ploi ușoare.
Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.
A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.
A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.
Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.
Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.