O tânără în vârstă de 15 ani și mama ei, în vârstă de 50 de ani, au murit în Italia. Medicii iau in calcul varianta unei intoxicații alimentare.
Drama familiei a început de Crăciun, atunci când Sara s-a simți ru și a fost dusă la Urgențe. În cursul serii de 27 decembrie adolescenta a murit la spitalul Cardarelli din Campobasso, unde era internată.
La doar câteva ore de la moartea sa, mama ei, Antonella, a fost internată în stare gravă. Femeia în vârstă de 50 de an, notează Fanpage.
Surse medicale spun că adolescenta a fost dusă de două ori la spital după 24 decembrie, fiind suspect de gastroenterită. Se pare că și tatăl ei a început să se simtă rău în aceeași perioadă, scrie presa locală, totul după ce în Ajunul Crăciunului familia a mâncat pește și fructe de mare.
Starea tatălui a început să se îmbunătățească treptat, deși inițial se lua în calcul transferul la Spitalul Spallanzani din Roma. Bărbatul a fost în trecut primarul localității, iar actuala administrație a transmis un mesaj de condoleanțe: „Suntem zguduiți, este o tragedie care ne lasă fără cuvinte. Satul este uluit în fața unei asemenea tragedii; îmi exprim condoleanțele mele și ale întregii comunități familiei”.
Pentru a determina cu exactitate cauza deceselor, autoritățile au decis efectuarea autopsiei în cazul ambelor persoane.