În această dimineață primarul orașului Urziceni l-a suspendat din functie pe managerul Spitalului, unde o gravidă a născut pe trotuarul din curtea unității medicale, iar un tânăr și-a pierdut viața după ce ar fi fost consultat superficial de medici.
La câteva zile după ce o gravidă a născut pe trotuarul unității medicale, iar un tânăr și-a pierdut viața după ce ar fi fost consultat superficial de medici, primarul orașului Urzicen i a luat o decizie. Managerul Spitalului Municipal a fost suspendată din funcție.
Citește și: VIDEO- Anchete în lanț la spitalul Urziceni. Pacienții formulează acuzații pe bandă rulantă.
Managerul Spitalului Municipal Urziceni a fost suspendat din funcție
Adina Iliescu, reporter Kanal D, ne aduce mai multe informații:
„Aici, la Spitalul Municipal Urziceni și-a făcut apariția edilul orașului care a susținut că managerul unității medicale a fost suspendat din funcție. Primarul spunea că a luat această decizie în urma presiunii mediatice, însă, o hotărâre definitivă o va lua în momentul în care va primi raportul anchetelor.
Știm că la spitalul din Urziceni sunt verificări pe bandă rulantă. Se fac aceste verificări atât interne, cât și din partea polițiștilor care au deschis două dosare penale pentru săvârșirea unor infracțiuni extrem de grave. Ministerul Sănătății așteaptă evaluările din partea Direcției de Sănătate Publică Ialomița.
Pacienții care vin aici, la unitatea medicală, acuză că nu există personal medical și în momentul în care vin cu o problemă medicală sunt trimiși acasă. Există mai multe secții care nu funcționează în parametri normali, spun pacienții. Mai exact, secția de pediatrie nu este funcțională și asta pentru că cele 5 asistente și cei 2 medici și-au luat concediu medical. Și secția de terapie intensivă, care în teorie ar trebui să funcționeze 24 din 24 de ore, funcționează într-un program redus.
Este luată în calcul suspendarea acreditării unității spitalicești. Dacă va fi luată această decizie, ei bine, spitalul din Urziceni nu va mai putea furniza servicii medicale.” , transmite Adina Iliescu, reporter Kanal D.