Mașina condusă de o gravidă, spulberată de un ofițer de penitenciar. Bărbatul conducea haotic, cu viteză și se juca la păcănele pe telefon

Mașina condusă de o gravidă, spulberată de un ofițer de penitenciar. Bărbatul conducea haotic, cu viteză și se juca la păcănele pe telefon

(Sursa foto: Poliția din Derby)

Ofițerul de penitenciar din Marea Britanie circula la momentul accidentului cu 114 km/h.

Jack Bentley, în vârstă de 30 de ani, a uitat de regulile de circulație și de siguranță și timp de două ore cât s-a aflat la volanul mașinii a condus cu o viteză peste limita legală și nu a încetat să se joace la pariuri pe telefon.

Asta până când, mașina a lovit bodura, a ieșit de pe banda de circulație și a izbit o altă mașină, în care se afla o întreagă familie: soț, soție însărcinată, o copilă și un cățeluș.

Citește și: O femeie de 57 de ani a murit după ce șoferul a pierdut controlul volanului. Mașina în care se aflau cinci persoane a ajuns pe contrasens

Toată familia a ajuns la spital 

Totul s-a întâmplat pe 6 aprilie 2025, pe șoseaua A50, lângă Foston, Derbyshire, când ofițerul se îndrepta spre casă, în Derby, din Blackpool, în timp ce victimele mergeau și ele spre casă din Yorkshire.

În uma impactului, femeia însărcinată 33 de săptămâni a suferit o fractură de pelvis și a trebuit să facă de urgență operația de cezariană, aducând pe lume prematur o fetiță de aproximativ 1,8 kg sub anestezie generală.

Copila din mașină a suferit o fractură la gleznă, iar câinele familiei a avut și el nevoie de o intervenție chirurgicală de urgență la coloană.

Citește și: VIDEO Cine sunt, de fapt, victimele accidentului din Caraș-Severin. Tatăl și cei doi copii au murit după ce mașina lor a fost spulberată de un TIR

În fața instanței de judecată, Bentley a pledat vinovat pentru două infracțiuni de vătămare gravă prin conducere periculoasă și nu are antecedente, fiind fost militar în Armată în Kenya, acum condamnat la doi ani și patru luni de închisoare.

„Este profund regretabil și devastat pentru ceea ce a făcut. Știe că incidentul a avut un impact uriaș asupra victimelor și familiei lor”, spune avocatul șoferului vinovat.


Autor

Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.

Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri