Ministrul Muncii, Mariu Budăi: Suntem extrem de atenţi cu preţurile din energie. Cu siguranţă dacă va fi nevoie de intervenţia statului după data de 31 martie, cu siguranţă vom reacţiona, nu vom sta pasivi

Ministrul Muncii, Mariu Budăi: Suntem extrem de atenţi cu preţurile din energie. Cu siguranţă dacă va fi nevoie de intervenţia statului după data de 31 martie, cu siguranţă vom reacţiona, nu vom sta pasivi

(Sursa foto: Digi24.ro)

Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Marius Budăi, a declarat vineri că dacă vor fi necesare și în primăvară măsuri care să protejeze consumatorii din cauza prețurilor la energie, ele vor fi luate.

”Din păcate, creşterea preţurilor energiei a creat un deranj foarte mare din punct de vedere social. Suntem extrem de atenţi asupra a ceea ce se întâmplă cu preţurile din energie. Fluctuaţia foarte mare de la o lună la alta ne face să acţionăm pas cu pas. De aceea sunt cele două OUG-uri… şi de aceea vom fi atenţi la ceea ce se întâmplă. Cu siguranţă, dacă va fi nevoie de intervenţia statului după data de 31 martie, cu siguranţă vom reacţiona, nu vom sta pasivi”, a declarat la Iaşi, într-o conferinţă de presă, ministrul Muncii, Marius Budăi.

Citeste si: Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, declarații despre facturile la energie electrică și gaze naturale: ,,Mi-a venit factura la energie 1700 de lei pe decembrie. Stau în chirie''

Noi variante de sprijin în rândul consumatorilor

El a mai afirmat că este posibilă orice variantă care să vină în sprijinul consumatorilor, mai ales în rândul celor vulnerabili, dar şi în sprijinul IMM-urilor.

”Eu am o credinţă, cea mai bună protecţie socială este crearea unui loc de muncă. Noi suntem puşi în situaţia în care IMM-urile să îşi apere locurile de muncă, abia după aceea să implementeze măsuri economice, să creeze locuri de muncă.

Pas cu pas, reacţie cu reacţie”, a mai precizat ministrul Muncii, Marius Budăi.

Citeste si: Drama unei pensionare bolnave de cancer din Marea Britanie. Nu știe ce îi va pune capăt zilelor, boala sau factura care s-a triplat

Declarația președintelul PSD Marcel Ciolacu

Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat, joi, că pe modelul Franței, speră ca de la 1 aprilie să se introducă preț reglemntat la energie.


”Marea provocare este ce vom face de la 1 aprilie. Am văzut ce a făcut Franţa şi a negociat cu Comisia Europeană chiar o depăşire a celor 6 luni cu încă trei luni, au mers la o acoperire de aproape un an de zile. Aici, Guvernul, şi am avut o discuţie cu premierul, trebuie să înceapă discuţiile cu Comisia Euiropeană, pentru că suntem membru UE”, a spus preşedintele PSD.

Citeste si: Ministrul Energiei, Virgil Popescu: Amenzi de până la 200.000 lei pentru furnizorii de energie care nu respectă legea plafonării prețurilor


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri