Mircea Lucescu si-a salvat scaunul de antrenor al Turciei cu o victorie surprinzatoare! Otomanii, condusi cu 2 la 0, au intors miraculos soarta meciului si au castigat in ultima secunda

Nationala Turciei, pregatita de selectionerul roman, Mircea Lucescu, a obtinut o victorie surprinzatoare in a doua partida din competitia Liga Natiunilor. Turcia a fost condusa cu 2-0, dar a intors scorul si a castigat cu 3-2, victoria fiind obtinuta in ultima faza a meciului.

Author: Calin Perian Webeditor: A.N. Tuesday 11 September 2018 , 14:00

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

Venit dupa un meci impotriva Rusiei, pierdut rusinos, Mircea Lucescu avea nevoie de o victorie ca de aer pentru a-si putea pastra scaunul de antrenor al Nationalei Turciei. Si, culmea, a si avut-o, in ciuda faptului ca jucau in deplasare impotriva echipei favoite a grupei din care face parte Semiluna in Liga Natiunilor.

Nordicii si-au pastrat statutul de favoriti si au terminat in avantaj prima repriza datorita golului lui Thelin. Suedezii au inceput perfect si repriza secunda, dupa ce, in minutul 49, Claesson a prins sutul perfect de la 30 de metri, ducand scorul la 2-0. Aflata in “corzi”, Turcia s-a trezit si a reactionat imediat, reducand diferenta prin vedeta nationalei, Calhanoglu, care a tras in plasa laterala din unghi, la doar doua minute dupa ce Suedia isi dublase avantajul.
11 minute mai tarziu, Mircea Lucescu a demonstrat, inca o data, de ce este considerat unul dintre antrenorii de top ai lumii. Mai exact, el a facut o schimbare extrem de inspirata si l-a indrodus pe teren pe Emre Akbaba, mijlocasul lui Galatasaray dovedindu-se a fi providential pentru Nationala Semilunii. Astfel, Akbaba a egalat in minutul 88, pentru ca tot el sa marcheze si golul victoriei la ultima faza a meciului, 90+2.

La finalul partidei, Mircea Lucescu si-a laudat echipa: "Sunt extrem de fericit dupa aceasta victorie si mai ales de modul in care am obtinut-o. Este o confirmare a jocului bun facut si in fata Rusiei, chiar daca acolo am pierdut. Am capatat in sfarsit increderea de care aveam nevoie. Daca aduni varsta echipelor de start, suntem cu 40 de ani mai tineri decat suedezii. Asta arata ca echipa nationala de fotbal a Turciei are un viitor stralucit in fata. Asta este scopul nostru principal, sa le acordam credit tinerilor".
Turcia, care face parte din Grupa B, Seria a 2-a, din Liga Natiunilor, are deja doua meciuri disputate si  trei puncte. Rusia si Suedia, celelalte componente ale grupei, au doar cate un singur meci.

Abonează-te pe

Partenerii nostri
kanald.ro
Ancheta în cazul dublei crime de la Iași se complică. Rezultatele ADN conduc către noi... Ancheta în cazul dublei crime de la Iași se complică. Rezultatele ADN conduc către noi suspecți: "În locuinţă au fost alte două persoane străine"
spotmedia.ro
Cum a devenit un fost poliţist din Suceava un fotograf apreciat de National Geographic Cum a devenit un fost poliţist din Suceava un fotograf apreciat de National Geographic
Un leu de mare a fost vindecat de epilepsie folosindu-se neuroni de la o altă specie de... Un leu de mare a fost vindecat de epilepsie folosindu-se neuroni de la o altă specie de animal
b1.ro
Unde se grăbea polițistul atunci când a lovit-o mortal pe Raisa, pe trecerea de... Unde se grăbea polițistul atunci când a lovit-o mortal pe Raisa, pe trecerea de pietoni. Noi detalii din anchetă (VIDEO)
ziareonline.ro
Ce s-a ales de fiica Adrianei Iliescu. Eliza a împlinit 17 ani! Este o adevărată... Ce s-a ales de fiica Adrianei Iliescu. Eliza a împlinit 17 ani! Este o adevărată domnișoară
infoactual.ro
Conflict privind acordarea burselor de merit. Ce reclamă reprezentanții elevilor Conflict privind acordarea burselor de merit. Ce reclamă reprezentanții elevilor
evz.ro
Anamaria Prodan o face praf pe Corina Caciuc! Fotografii șocante cu iubita lui Reghe Anamaria Prodan o face praf pe Corina Caciuc! Fotografii șocante cu iubita lui Reghe
doctorulzilei.ro
Vaccinare obligatorie, de astăzi, pentru această categorie de persoane. Cei care... Vaccinare obligatorie, de astăzi, pentru această categorie de persoane. Cei care refuză, obligați să plătească sume usturătoare