Momente de panică în Sectorul 1. Polițiștii au reținut un bărbat din București, după ce a tras cu pistolul în geamurile tramvaielor, magazinelor și apartamentelor

Oamenii legii au reținut un bărbat din București, într-un dosar în care este acuzat de faptul că a folosit un pistol pentru a sparge geamurile unor tramvaie, case şi magazine. 

Bărbatul în vârstă de 46 de ani ar fi început să spargă geamurile în decembrie 2023, continuând și în acest an. În acest caz, el s-ar fi folosit de un pistol de tip airsoft și o praștie.

Ce se arată în comunicatul transmis de Poliția Capitalei?

Iată ce a transmis Poliția Capitalei:

"La data de 25 ianuarie 2024,  polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 4 Poliție au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, în Municipiul București, într-un dosar penal

de distrugere în formă continuată.

În fapt, la data de 27 decembrie 2023, Secția 4 Poliție a fost sesizată, prin sistem 112, de către un bărbat, cu privire la faptul că două persoane ar fi tras cu un pistol tip airsoft într-un tramvai aflat pe un pasaj din Sectorul 1.

Ulterior, la data de 14 ianuarie 2024, aceeași subunitate înregistra plângerea reprezentantului unei societăți de transport în comun, cu privire la faptul că, în jurul orei 18.00,

prin aruncarea din exterior a unui obiect contondent în tramvai, ar fi fost distrus geamul unei uși batante, în timp ce tramvaiul era oprit într-o stație din sectorul menționat.

De asemenea, câteva ore mai târziu, Secţia 4 Poliţie a fost sesizată, prin sistem 112,  de către o femeie, cu domiciliul în Sectorul 1, cu privire la faptul că, în jurul orei 22.30, i-ar fi fost distrus un geam al balconului.

La acel moment, în urma verificărilor efectuate de către politiști, s-a mai constatat distrugerea geamurilor a două magazine, unul situat la parterul blocului respectiv, iar un altul situat la parterul unui bloc din proximitate, acestea prezentând orificii și mai multe fisuri.

Din cercetări, s-a stabilit că toate faptele ar fi fost comise de către un bărbat, în vârstă de 46 de ani.

În vederea probării activității infracționale a bănuitului, la data de 25 ianuarie 2024, a fost pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, fiind identificate mai multe obiecte pe care acesta le-ar fi folosit la comiterea faptelor.

Bărbatul a fost depistat și condus la audieri, iar în baza probatoriului administrat, cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraților cu propunere legală.''

Citește și: VIDEO- Percheziții de amploare pentru trafic de droguri, în Călărași și București. Câțiva suspecți au fost duși la audieri

Polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție continuă cercetările

În acest caz, cercetările sunt continuate de polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere în formă continuată. 

Citește și: Rețeaua hotelurilor cu migranți, destructurată de DIICOT! Ce erau în stare să facă și cum funcționa întreaga operațiune

,,Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere în formă continuată.

Facem precizarea că efectuarea percheziţiei domiciliare este o etapă în cadrul procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, ce are drept scop administrarea probatoriului necesar soluţionării cauzei, care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie",

se arată într-un comunicat al Poliţiei Capitalei


Autor

Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.

Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.

Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.

”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.

Îți Recomandăm Și...