Niculai, de origine română, era văzut zilnic într-o gară din Olanda, unde cerșea bani pentru a se întoarce în România de sărbători. Oamenii au rămas șocați când, în locul lui, au văzut un alb bărbat, care susține că este nepotul lui.
Cu o pancartă pe care scria „Sunt foarte flămând – DUMNEZEU SĂ VĂ BINECUVÂNTEZE”, cu un pahar de carton în față și cu o pătură pe picioare, Niculai, un român, cerșea zilnic lângă gara din Den Bosch, Olanda. Acesta dorea să strângă suficienți bani pentru a se întoarce în România, de sărbători. De câteva zile, în schimb, oamenii au sesizat că Niculai a dispărut. În locul lui a venit un alt bărbat, Ioan, tot român, care susține că este nepotul lui Niculai, potrivit informațiilor transmise de DB.nl .
Niculai a dispărut, iar Ioan, care susține că e nepotul său, i-a luat locul la cerșit
Începând cu luna decembrie, Niculai a fost lângă văzut lângă gara din Den Bosch, Olanda, cerșind bani pentru a se întoarce acasă în România, de sărbători.
„Am plătit deja 210 euro unei agenții de turism și mai trebuie să plătesc încă cincizeci de euro. Trebuie să le trimit banii mâine. Poți să mă ajuți cu ceva?”, a povestit Niculai presei locale. Românul a explicat că ar fi trebuit să lucreze într-un abator de pui din Germania, dar a fost concediat după o singură zi.
Totuși, povestea lui Niculai a ridicat suspiciuni. Aceeași poveste și aceeași pancartă cu „Sunt foarte flămând – DUMNEZEU SĂ VĂ BINECUVÂNTEZE” au fost spuse de mai multe persoane de-a lungul anului în mai multe orașe, iar autoritățile olandeze consideră că ar fi vorba despre o rețea de cerșetorie: „Cerșetoria forțată și exploatarea sunt activități ilegale pe care le investigăm atunci când apar”, a
spus un polițist din Olanda.Suspiciunile cu privire la posibila rețea de cerșetori au crescut zilele trecute când, în locul lui Niculai, a apărut un alt bărbat, pe nume Ioan. Tot român, acesta susține că Niculai este unchiul său. În schimb, precum Niculai, Ioan speră să ajungă în România până de Crăciun: „Am deja un bilet de autobuz, dar încă nu am bani”, a explicat Ioan.