Noi percheziții ale FBI la casa de vacanță a lui Joe Biden. Ce au găsit agenții federali

Au avut loc noi percheziții FBI la reședințele președintelui SUA, Joe Biden, în căutarea unor documente clasificate, cum au fost cele găsite în posesia fostului lider de la Casa Albă, Donald Trump.

Author: Sorin Negru joi 02 februarie 2023 , 00:07

joe biden

Joe Biden, primul președinte în funcție al SUA căutat de documente secrete 

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

Anchetatorii federal i au efectuat o nouă percheziție, miercuri, în casa lui Biden de la Rehoboth Beach, Delaware, de la 8:30 a.m.

până la orele prânzului.

Citește și: Dramă în lumea sportului. Pilotul de curse de 17 ani a murit într-un accident oribil (VIDEO)

Avocatul lui Joe Biden a spus mai târziu că anchetatorii nu au găsit materiale clasificate pe proprietatea președintelui.

Declarații de la Casa Albă după perchezițiile FBI la reședința lui Joe Biden 

Casa Albă a refuzat miercuri să spună dacă vor mai fi și alte operațiuni de căutăre de documente clasificate la proprietățile private aparținând președintelui Biden, transmite The Hill.

Potrivit sursei citate, în urma percheziției FBI la casa din Rehoboth Beach fiecare cameră a locuinței fost examinată cu atenție.

Citește și: Jill Biden, supusă unei operații. Primei doamne i s-au extirpat două leziuni canceroase

Citeste si: Care a fost ultima dorință a unui român închis pentru două infracțiuni. Tânărul de 26 de ani fost găsit fără suflare în patul celulei sale din Italia- kanald.ro

Citeste si: Dinu Maxer a vorbit despre medicul estetician cu care Deea a fost acuzată că l-a înșelat- wowbiz.ro

FBI ar fi confiscat miercuri un număr necunoscut de documente din casa de vacanță a președintelui Joe Biden din Rehoboth Beach, Delaware.

Ian Sams, un purtător de cuvânt al Casei Albe pentru investigații, le-a spus reporterilor că „este foarte atent să nu evalueze el ceea ce face Departamentul de Justiție în ancheta lor”, când a fost întrebat dacă el crede că vor mai fi căutări de documente clasificate în locuințele lui Joe Biden. 

Citește și: Doi francezi şi o poloneză sunt cercetaţi pentru deţinere de droguri şi trecere ilegală a frontierei

FBI ar fi confiscat miercuri un număr necunoscut de documente din casa de vacanță a președintelui Joe Biden din Rehoboth Beach, Delaware.

„Departamentul de Justiție este implicat într-o investigație în curs, ar trebui să adaug că președintele a cooperat pe deplin în oferirea unui acces fără precedent la casa lui din Wilmington, la casa lui- fiecare cameră din casa lui din Rehoboth, ca și la cea din Wilmington și oferindu-le acces la informațiile de care au nevoie”, a spus Sams.

Serie de percheziții la liderul SUA

Întrebat dacă FBI a efectuat percheziții în alte locații asociate cu președintele, Sams a spus că „nu ar dori să vorbească prea mult cu practicile DOJ [Departamentul de Justiție] și cu o anchetă în curs”.

„Se mișcă rapid pentru a le obține informațiile de care au nevoie”, a adăugat oficialul de la Casa Albă.

Citeste si: Veste incredibilă pentru mămicile din România! Cine poate beneficia de 2.000 de lei, sub formă de voucher!- kfetele.ro

Citeste si: „Sper din tot sufletul să conștientizeze că are nevoie de ajutor”. Maurice Munteanu a reacționat după ce Ana Morodan a fost reținută de poliție, fiind prinsă sub influența substanțelor interzise și a alcoolului- radioimpuls.ro

Citește și: Donald Trump face angajări în țara noastră. Salariul este de 3.000 de euro pe lună

Biroul Federal de Investigaţii (FBI) a percheziţionat recent o altă locuinţă a lui Biden în Delaware, în oraşul Wilmington, în căutarea de documente confidenţiale datând din mandatele de vicepreşedinte şi de senator ale lui Joe Biden.

 


Abonează-te pe


Partenerii nostri
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si