O adolescentă a încercat să-și pună capăt zilelor aruncându-se de pe mall-ul din Botoșani. Fata de 16 ani a fost salvată în ultimul moment
O adolescentă în vârstă de 16 ani din Botoșani a fost salvată în ultima clipă după ce a vrut să-și pună capăt zilelor într-un mod cumplit. Fata a încercat să se arunce, marţi 10 ianuarie 2023, la orele serii, de pe acoperişul unui mall din oraş. Tânăra a fost salvată în ultimul moment de o poliţistă locală. Mai apoi, minora a dezvăluit la acest gest extrem pentru a atrage un semnal de alarmă, din cauza tatălui vitreg care i-ar fi făcut propuneri indecente, conform jurnaliștilor de la Monitorului de Botoşani.
Tânăra în vârstă de 16 ani, a fost oprită în ultimul moment din a comite un gest macabru. Adolescenta a vrut să-și pună capăt zilelor aruncându-se de la etajul unui mall, dar a fost salvată în ultima clipă de o poliţistă locală.
Citește și: Zboruri anulate din cauza vremii pe Aeroportul din Suceava
Incidentul care se putea transforma într-o tragedie a avut loc marţi, 10 ianuarie 2023, chiar la Uvertura Mall din Botoșani. Adolescenta a ieşit în parcarea aflată la ultimul etaj al centrului comercial şi s-a urcat pe balustrada din beton a clădirii. Aceasta a fost, însă, văzută de către o femeie care a alertat poliţista locală ce se ocupă de paza Serviciului de Evidență a Persoanei aflat la mall. Femeia a mers imediat să verifice cele raportate.
Din ce cauză a vrut adolescenta să recurgă la acest gest cumplit
“A vrut să se arunce de pe terasă. Am venit lângă ea, m-am apropiat, am încercat să glumesc, nu știam cum o să reacționeze. Apoi, în următoarele secunde m-am dus, am luat-o în brațe și am tras-o jos. Stătea cu fața spre stradă, stătea efectiv pe fund”, a declarat Maria Avătămăniței. Adolescenta
i-a mărturisit polițistei că a vrut să recurgă la acest gest cumplit din cauza ororilor pe care le trăieşte în familie."A zis că are niște probleme, mama ei nu o înțelege, tatăl vitreg ar fi încercat să o violeze, iar mama nu o crede. Ea spune că are și niște sms-uri în telefonul ei personal, dar avea telefonul închis. I-am propus să mergem sus să încărcăm telefonul, dar nu a vrut.
Citește și: Un TIR s-a răsturnat după ce a intrat în coliziune cu un autoturism
Imediat după ce a reuşit să o dea jos pe adolescentă, poliţista a sunat la 112. "După ce-am mai stat de vorbă cu ea, am sunat la serviciul 112, am anunțat ce s-a întâmplat și au venit și au luat-o” , a mai precizat salvatoarea. La
faţa locului a ajuns în scurt timp un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă. Aici i s-au acordat primele îngrijiri, iar cadrele medicale au transportat-o pe fată la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean.De asemenea, în urma apelului la 112, la locul faptei a ajuns şi un echipaj de poliţie, care a demarat o anchetă. "Referitor la incidentul cu minora de la Uvertura Mall, am fost sesizați cu privire la acesta, nu au fost constatate infracțiuni legate de situatia semnalata la mall, cazul a fost preluat de Spitalul de pediatrie pentru investigatii specifice, cu sesizarea DGASPC. Cazul rămâne în atenția IPJ Botoșani pentru monitorizare", a informat comisar-șef de poliție Anca Silion, din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității.
Citește și: Accident rutier cumplit: cinci oameni răniți, printre care doi copii
Citește și: Accident rutier cumplit: cinci oameni răniți, printre care doi copii
Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.
Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.
Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.