O cireadă de vaci terorizează o comună ieșeană: "E focar de infecție. Vine bălegar la mine în curte" Stăpânul animalelor primește doar amenzi, pe care nu le plătește

Foto simbol

(Sursa foto: Freepik)

Un bărbat care deține mai multe vaci nu face nimic în privința animalelor. Oamenii din comuna ieșeană Mogoșești se plâng că vacile le distrug curțile, câmpul, mașinile și de mizeria pe care o lasă peste tot. Între timp, bărbatul a fost amendat de mai multe ori, dar nu plătește amenzile și animalele rămân, în continuare, pe străzile din comună.

În comuna Mogoșești, din Iași, locuitorii pare că trăiesc un calvar din cauza unor vaci. Animalele au stăpân, dar nu se ocupă de ele, motiv pentru care vacile stau pe străzile din sat sau intră în curțile și pe câmpul oamenilor.

Locuitorii au făcut mai multe plângeri, dar susțin că nu s-au luat măsuri. Proprietarul vacilor ar primi amenzi, pe care nu le plătește, în timp ce vacile continuă să facă ravagii peste tot în comună.

Citește și: Un bărbat din Iași a otrăvit fântâna vecinului, din răzbunare. Ar fi fost furios că îl reclamase la poliție: "Nu se gândește că am 6 copii și mai sunt și alte 5 familii pe lângă"

O cireadă de vaci terorizează o comună ieșeană: "E focar de infecție. Vine bălegar la mine în curte"

Stăpânul animalelor, un bărbat de 50 de ani, ar probleme cu alcool, spun locuitorii care nu se pot înțelege cu el dacă bea.

„Vacile au rupt gardul unde am via și porumbul. M-am dus cu poliția în câmp după el, după Ungurianu, că vacile mi-au distrus tot. Mi-au călcat via, nu o mai recuperez. Ungurianu a zis că o să plătească când o să ia maică-sa pensia. El, când bea, are probleme de sănătate, l-au dus la dezalcoolizare. Nu e nebun, vorbește frumos și blând, nu-i nebun. Baba, mama lui, are 90 de ani, e vai de capul ei.

Trec mașini la mănăstire, cu turiști, vacile sunt în mijlocul satului, stau mașinile să treacă vacile. Începe școala, vin copiii la școală prin bălegar. E focar de infecție! Chiar nu face nimeni nimic?!”, susține o familie din comună.

O femeie din sat, care locuiește fix lângă casa bărbatului a declarat că nu poate să stea în curte de miros. Animalele nu sunt îngrijite corespunător, sunt nemâncate, rag, iar uneori bălegarul de la vaci ajunge la ea în curte.

Vecina acestuia mărturisește că familia ar avea loc pe câmp unde să le duc, că bărbatul mai are trei surori și nu înțelege motivul pentru care autoritățile nu iau măsuri pentru bună starea localnicilor și a satului.

„«Ce vrei, bre, ce ai cu vacile?», așa îmi zice. Rag vitele de scot din minți tot satul. Nu le dă să mănânce, de asta urlă vacile ca nebunele.

Nu mai există așa ceva într-un alt sat din țară, să stea vacile în mijlocul satului. Când ies vacile pe stradă, e bălegar de aici până la centru. Eu sunt vecină cu el, gard în gard. Îmi miros hainele, când sunt la uscat, din cauza bălegarului. Când vine ploaie mai mare, vine bălegar direct în curte la mine. Mi-au mâncat fânul, n-are ce le da de mâncare animalelor. N-am nimic cu munca lor, cu vacile.
Dar e nenorocire ce fac vacile în sat. Familia are 2 hectare la vale, în câmp. De ce nu duc, acolo, vacile pe câmp? Au bani, nu-s săraci. De 10 ani are vacile și face ce vrea el în sat. Are trei surori. Ele de ce nu îl ajută cu nimic?!”,
a spus femeia. 

Citește și: L-a ucis în bătaie pe străbunicul de 88 de ani al soțului ei ca să poată fugi cu amantul. "Și-a cerut-o!" Femeia riscă închisoarea pe viață

Și primarul din comună s-a plâns de dezastrul vacilor. Acesta susține că animalele i-au distrus mașina. Primarul a declarat că s-au făcut plângeri împotriva acestuia, unele chiar de el. Stăpânul vacilor a fost amendat, internat și la Socola, dar autoritățile nu se pot înțelege cu el.

„Am făcut reclamație la DSP (n.r. – Direcția de Sănătate Publică), DSV (n.r. – Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor), la Protecția animalelor, la Garda de Mediu. Unde n-am făcut reclamații?! I-au dat amenzi, l-au internat la «Socola». Asta i-au făcut! El stă lângă școală, are acolo vacile. I-au făcut cei de la școală adresă, că intrau vacile în curtea școlii. Mă duceam la mănăstire zilele trecute, am oprit mașina și a urcat o vacă pe capotă. Mi-a distrus capota, nici acum n-am reparat-o. N-am avut cu cine să discut, el nu asculta. E om în toată firea, are vreo 50 și ceva de ani. De câțiva ani buni se tot întâmplă asta cu animalele, n-are nimeni ce să-i facă. Ca să-i iei animalele, n-ai unde să le duci și sunt proprietatea lui. Am trimis Poliția Locală, nu a putut să facă nimic, nu au avut cu cine să se înțeleagă. Nu se înțelege cu surorile. I-am zis unei surori să-i vândă vacile și să-i pună banii în cont, dar nu vor. Nu se bagă! Primește amenzi și atât!”, a declarat primarul comunei, potrivit bzi.ro.


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri