O diplomată din România, din delegația Uniunii Europene în Rusia, a fost bătută în fața hotelului unde era cazată în Vladivostok. Femeia ieșea să se plimbe când a fost luată la bătaie de doi bărbați.
Incidentul a avut loc pe 26 mai, în jurul orei 07:00. Diplomata a fost agresată fizic de doi bărbați care au coborât dintr-o mașină, în fața hotelului în care era cazată în Vladivostok, Rusia. La momentul respectiv, reprezentanta Uniunii Europene ar fi ieșit la o plimbare.
O româncă din delegația Uniunii Europene a fost bătută în Rusia
După ce a fost bătută pe stradă, în fața hotelului, diplomata a fost evacuată din Rusia. Potrivit Spiegel, care citează surse din cercurile diplomatice ale Uniunii Europene, identitatea agresorilor nu a fost confirmată oficial, însă mai mulți diplomați suspectează că aceștia ar fi agenți ai Serviciului Federal de Securitate (FSB) al Rusiei.
O purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene a declarat că agresiunea Rusiei împotriva diplomaților este ferm condamnată de oficiali.
„ Am convocat reprezentantul Rusiei în Belgia pentru clarificări. Siguranța personalului este prioritatea absolută și vom continua să revizuim protecția personalului nostru diplomatic”, a declarat a purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene, conform sursei menționate.
Diplomata română a Uniunii Europene se afla în Rusia pentru o vizită de lucru. La momentul atacului, aceasta părăsise hotelul pentru a se plimba, moment în care doi bărbați au coborât dintr-o mașină, au amenințat-o și au bătut-o.