O tânără de 18 ani a murit după un accident provocat de un român, în Italia. Șoferul și o altă pasageră, răniți

O tânără de 18 ani a murit după un accident provocat de un român, în Italia. Șoferul și o altă pasageră, răniți

(Sursa foto: Il Resto del Carlino / Il Gazzettino)

Șoferul de 32 de ani era în mașină cu două femei. Din păcate, una dintre ele, de doar 18 ani, a murit, cealaltă e în stare gravă la spital.

Miercuri după amiaza, în jurul orei 14:30 un accident rutier a avut loc pe drumul de pe digul râului Po, în zona localității Canaro, provincia Rovigo, după ce mașina românului a ieșit de pe șosea, s-a răsturnat de mai multe ori, după care a ajuns într-o râpă.

În urma accidentului, alarma a fost dată de niște bicicliști care treceau prin zonă, astfel că la fața locului au ajuns oamenii legii și salvatorii imediat.

Din păcate, însă, au găsit mașina transformată într-un morman de fiare, iar pe cei trei prinși în interior.

Citește și: Moartea Erikăi a provocat durere și revoltă. Mama tinerei de 18 ani, ucisă într-un accident provocat de prietena ei, cere dreptate: „Vreau răzbunare pentru copilul meu! Să plătească vinovata”

Moarte subită pentru o fată de 18 ani 

Salvatorii au tăiat mașina pentru a-i scoate dintre fiare, însă pentru tânăra de 18 ani, Rita Ugolini, originară din Ferrara și stabilită ulterior la Polesella, nu s-a mai putut face nimic,

manevrele de resuscitare fiind în zadar.

„Primarul și administrația comunală exprimă profundă durere și consternare pentru dispariția tragică a unei vieți tinere, frântă mult prea devreme într-un accident rutier. În numele întregii comunități, suntem alături, cu sinceră participare, de durerea familiei, a prietenilor și a tuturor celor care au iubit-o. În acest moment de mare tristețe, orașul se unește într-o îmbrățișare colectivă”, a transmis primarul din Polesella, Emanuele Ferrarese.

Citește și: Denisa, tânără de 19 ani, moartă într-un accident devastator! Se căsătorise în urmă cu doar câteva luni

„Din păcate, oamenii nu respectă regulile. Este un drum cu interdicție de circulație, cu limita de 30, iar să ieși de pe drum într-o curbă este o greșeală mortală. Ne pare rău, pentru că la 18 ani nu se poate pierde viața în acest mod”, este mesajul primarului din Canaro, Alberto Davì.

În timp ce șoferul, ajuns la spitalul din Rovigo, și cealaltă pasageră, transportată la spitalul din Padova, au fost găsiți în stare gravă, dar viața lor este în afara oricărui pericol.

În urma accidentului s-a deschis o anchetă, carabinierii făcând cercetări pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs ieșirea de pe șosea.


Autor

Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.

Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri