Patru minori au distrus un imobil din Alba Iulia. Aceștia au fost prinși de polițiști chiar în incita imobilului, după ce ar fi distrus câteva bunuri.
Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de joi, 20 februarie.
Citește și: "Tipul ăsta e un tiran" Elon Musk, declarații năucitoare despre Marian Enache, președintele CCR
Patru minori au intrat ilegal într-un imobil din Alba Iulia
Polițiștii au fost sesizați în cursul zilei de joi, 20 februarie, că patru persoane au pătruns, în mod ilegal, într-un imobil din Alba Iulia.
Autoritățile s-au deplasat de urgență la locul faptei și cele sesizate s-au confirmat. În urma primelor cercetări, s-a descoperit că cele patru persoane erau minore, cu vârste cuprinse între 12 și 14 ani.
Autoritățile au deschis o anchetă pentru distrugere și fac cercetări în acest caz.
Ce au transmis autoritățile
"La data de 20 februarie 2025, în jurul orei 17.40, în urma unui apel prin 112, prin care se reclama faptul că, pe strada Marcus Aurelius din Alba Iulia, mai multe persoane ar fi încercat să pătrundă, fără drept, într-un imobil, polițiștii din Alba Iulia s-au deplasat, cu operativitate, la fața locului și au identificat patru minori cu vârste cuprinse între 12 si 15 ani din Alba Iulia, care se aflau în interiorul imobilului.
Din verificările efectuate de polițiști, a reieșit că minorii ar fi distrus bunuri din interiorul imobilului.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere. Cei patru minori au fost conduși la sediul Poliției Municipiului Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale", se arată în comunicatul transmis de autorități.