Pot fi copiii scoși afară în timpul stării de urgență?

În această perioadă, mulți părinți se întreabă dacă este sau nu legal să își scoată copiii afară. Iată răspunsul oferit de Grupul de Comunicare Strategică

A.M.S., luni 13 aprilie 2020 , 12:56

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

La întrebarea dacă pot fi scoşi copiii afară, Grupul de Comunicare Strategică a răspuns că acest lucru este posibil, prin bifarea pe declaraţia pe proprie răspundere a motivului legat de activitate fizică individuală.

Întrebare: Pot să scot copiii afară la plimbare?

Răspuns: Da, în condițiile art.1 lit. d) din Ordonanța militară nr. 3 unde se prevede că se pot efectua deplasări scurte, în apropierea locuinței, legate de activitatea fizică individuală.

Nu veți merge însă în parcuri sau locuri de joacă, unde există riscuri mai mari de a fi preluat virusul și nu este permisă deplasarea în spațiul public, pietonal, în grupuri mai mari de trei persoane.

Ieșirea copilului minor se va face întotdeauna cu însoțirea persoanei adulte care îl are în îngrijire.

pot fi scosi afara copiii stare de urgenta coronavirus

Citeste si: ”Pot participa la slujba de Înviere la biserică?”, ”Putem să ascultăm slujba din stradă?”, ”Pot merge la pescuit?”. Ce au răspuns autoritățile

Citeste si: Pot merge la cimitir în această perioadă? Răspunsul oficial

Citeste si: Poate fi folosită aceeași declarație pe propria răspundere dacă modific data cu pixul? Răspunsul autorităților

Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si