Putin declară armistițiu pe 8-9 mai și amenință Kievul cu lovituri fără precedent dacă parada din Moscova va fi atacată. Zelenski, mutare de șah

Putin declară armistițiu pe 8-9 mai și amenință Kievul cu lovituri fără precedent dacă parada din Moscova va fi atacată. Zelenski, mutare de șah

(Sursa foto: Kremlin.ru / President.com.ua)

Vladimir Putin a anunțat instituirea unui armistițiu unilateral de două zile în războiul cu Ucraina, cu ocazia Zilei Victoriei. Rusia vrea să fie liniște pe 8-9 mai, însă Kievul pune o condiție interesantă.

Amenințarea lui Vladimir Putin: Vom lovi Kievul cu un "atac masiv cu rachete"

Ministerul Apărării de la Moscova a anunțat instituirea unui armistițiu unilateral în conflictul cu Ucraina, valabil în zilele de 8 și 9 mai 2026, cu ocazia marcării Zilei Victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial.

Citește și: Vladimir Putin se teme că va fi asasinat. Decizii fără precedent luate la Kremlin

Potrivit unui comunicat oficial de la Kremlin, decizia aparține președintelui Vladimir Putin, comandantul suprem al forțelor armate ale Federației Ruse.

Moscova susține că încetarea temporară a ostilităților are legătură cu ceremoniile dedicate victoriei asupra Germaniei naziste, inclusiv parada militară organizată în Piața Roșie pe data de 9 mai.

"Un armistițiu va fi declarat pe 8-9 mai 2026. Ne așteptăm ca partea ucraineană să urmeze exemplul”, a

transmis Ministerul Apărării de la Moscova. 

Citește și: Zelenski, răspuns tăios pentru Trump și Putin. "Vor câteva ore de liniște pentru parada de la Moscova?"

În același mesaj, Rusia a lansat și un avertisment dur la adresa Kievului, susținând că orice tentativă de perturbare a festivităților ar putea atrage represalii militare.

"Dacă regimul de la Kiev încearcă să perturbe celebrarea Zilei Victoriei, forțele armate ruse vor răspunde cu un atac masiv cu rachete asupra centrului Kievului”, se

arată în comunicatul ministerului.

Mutarea de șah a lui Zelenski

Ucraina a anunțat, luni, că va respecta propriul armistițiu cu Rusia începând cu 6 mai, a transmis președintele ucrainean Volodimir Zelenski la scurt timp după mesajul de la Moscova.

Cu alte cuvinte, dacă Putin vrea liniște de Ziua Victoriei, nu trebuie să facă nicio mișcare după 6 mai. 

Volodimir Zelenski a precizat într-un mesaj publicat pe contul său de X că "Rusia nu a adresat Ucrainei nicio solicitare oficială cu privire la termenii unei încetări a ostilităților”.

"Anunțăm un regim de armistițiu care va începe de la miezul nopții de 5 spre 6 mai”, a afirmat președintele ucrainean.

Capitala Rusiei, sub "cod roșu" de securitate

Anterior, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că dronele ucrainene ar putea viza parada de 9 Mai de la Moscova, unul dintre cele importante evenimente organizate anual de Kremlin, potrivit Kyiv Independent.

Citește și: Armistițiu în Ucraina. Vladimir Putin a anunțat încetarea focului. "Suntem pregătiți pentru o pauză de 30 de zile", răspunde Kievul

De partea cealaltă, Kievul a fost avertizat cu un "atac masiv cu rachete” în cazul încălcării încetării focului.

Capitala Rusiei a intart sub "cod roșu de securitate" cu câteva zile înainte de paradă. Autoritățile aduc sisteme de apărare aeriană „Buk” și S-400 „Triumf” tocmai din Kazan și Groznîi, suplimentează posturile de lunetiști, instalează baraje rutiere și urmează să întrerupă conexiunile mobile la Moscova începând de marți și până

la sfârșitul zilei de 9 mai.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri