Pătrundem în lumea aromelor îmbietoare și a gusturilor delicioase. Un tânăr din Buftea a reușit să pună România pe harta dulciurilor internaționale, după ce a câștigat marele premiu la cel mai renumit concurs din lume
Flavian este un tânăr cofetar de numai 30 de ani, din mâinile căruia ies adevărate produse culinare. Pentru el, lumea deserturilor pare că nu mai are niciun secret. A ajuns să facă performanță într-un laborator și a reușit să câștige peste 30 de premi internaționale, ultimul dintre ele fiind în Europa.
Citește și: Rețetă negresă de post. Un desert simplu și rapid pe care îl poți prepara în Postul Paștelui!
Flavian Dobre, pastry chef: ”Am participat la Campionatul European de Cofetărie, care a avut loc în Rimini. Un concurs la care am participat a treia oară și am reușit să obțin premiul cel mare.”
Flavian, un campion al deserturilor
Cu o competiție mult mai strânsă decât în alți ani, Flavian a reușit să câștige premiul cel mare la una dintre categorii și locul al doilea la o altă categorie.
Flavian Dobre, pastry chef: ”Pe partea de skills cu medalie de argint, ceea ce a trimis România prima dată în istorie la Campionatul Mondial din Singapore.”
După ce și-a finalizat studiile de profil, Flavian și-a deschis prima cofetărie în România.
Flavian Dobre, pastry chef: ”Am deschis prima cofetărie și aveam coadă pe trei rânduri. Au intrat oamenii în cofetărie și mi-au zis: ”Dar prăjituri nu aveți?” și zic ”Cum, domne? Uitați. E vitrina plină!” ”Domne, n-ai savarină, n-ai amandină, n-ai diplomat. Ce cofetărie e asta?”
Tânărul cofetar a învățat din această experiență și a reușit să integreze și prăjiturile tradiționale în cofetăria lui. Acum, se bucură de un succes uriaș și se simte cel mai fericit când bunătățile se epuizează imediat.