Marius Voineag, șeful DNA, a făcut dezvăluiri despre ancheta din Portul Constanța, în care sunt vizați mai mulți vameși, funcționari și afaceriști locali, precum și nume importante din mediul politic al județului.
Șeful DNA a declarat că ancheta din Portul Constanța a fost o anvergură fără precedent, în care toate resursele au fost utilizate.
Marius Voineag a declarat că instituția și-a propus să combată corupția la cel mai mare nivel și a susținut că astfel de cazuri vor fi, în continuare, realizate.
"Vorbim despre un caz care vizează o infrastructură critică a statului român, mă refer aici la Portul Constanţa. Operaţiunea noastră a fost de o anvergură fără precedent, în care am utilizat la maxim toate resursele instituţiei- mijloace tehnice complexe, investigatori sub acoperire. Practic, am folosit cam tot arsenalul disponibil.
Portul Constanța, ținta perchezițiilor DNA
Pe 24 februarie, procurorii DNA au descins 41 de percheziții în Portul Constanța, într-un dosar care vizează un prejudiciu 7 milioane de euro, mită și abuz în serviciu.
În total, douăzeci de persoane au fost reținute de procurorii DNA.
În acest dosar, Ion Dumitrache, șeful PSD Constanța, este acuzat de dare de mită și de folosire a influenței pentru obținerea de bani, bunuri sau foloase necuvenite. După acuzații, acesta a demisionat din funcție.
George Gabriel Vișan, fost deputat, este acuzat de luare de mită. Procurorii spun că el "este implicat în sprijinirea intereselor lui Dumitrache Ion, nefiind interesat de respectarea prevederilor legale".