Reacția Colegiului Medicilor Buzău după moartea fulgerătoare a Ștefaniei Szabo: „Această moarte a scos la iveală o serie de aspecte. Există un cumul de factori care au dus la deces”

Colegiul Medicilor Buzău, prima reacție după moartea dr. Ștefania Szabo

(Sursa foto: Facebook)

Colegiul Medicilor din Buzău reacționează după moartea doctoriței Ștefania Szabo.

Colegiul Medicilor Buzău reacționează după moartea fulgerătoare a doctoriței Ștefania Szabo, director medical al Spitalului Județean de Urgență Buzău.

Reacția Colegiului Medicilor Buzău după moartea fulgerătoare a Ștefaniei Szabo

Președintele Colegiului Medicilor din Buzău, Dragoș Porumb, a transmis un mesaj pe contul său de Facebook, cu privire la moartea doctoriței. Ștefania Szabo, în vârstă de 37 de ani, a fost găsită moartă în camera de gardă a Spitalului Județean de Urgență Buzău, unde ocupa funcția de director medical.

Moartea sa a stârnit un val de emoție și numeroase reacții în spațiul public, dar și discuții controversate pe rețelele de socializare. În mesajul postat pe Facebook, Colegiul Medicilor Buzău deplânge pierderea colegei și, în același timp, trage un semnal de alarmă cu privire la lipsa de empatie și comentariile agresive apărute după tragedie. „COLEGIUL MEDICILOR BUZĂU deplânge trecerea în neființă a colegei noastre dr. Ștefania Szabo, director medical al Spitalului Județean de Urgență Buzău, plecată prea repede dintre noi.
Nu am postat nimic până acum deoarece am lăsat să se așeze un pic lucrurile. Această moarte a scos la iveală o serie de aspecte sociale. Nu am văzut până acum un val de ură așa de mare la adresa corpului medical. Nu a contat munca enormă din spital, munca voluntară din caravanele medicale din județ sau munca administrativă și stresul de la conducere! Pe semenii noștri care comentează în necunoștință de cauză îi interesează de ce se îmbracă frumos, de ce se îngrijește și arată bine.”

Acesta critică totodată lipsa unui cadru legal care să protejeze personalul medical în fața agresiunilor verbale și campaniilor de denigrare din mediul online. „Din păcate, se pare că statul/guvernul nu poate face nimic în acest sens, oricine poate scrie orice, poate blama, înjura. Nu avem nicio protecție legală în fața acestor agresiuni. Suntem într-un punct în care avem nevoie de ajutorul autorităților pentru a repune totul în ordine.

Ne trebuie un cadru legal de lucru reglementat prin protocoale și o lege a malpraxisului, ne trebuie criterii pentru urgențe ca să nu mai aglomerăm camerele de gardă! Privit din prisma oamenilor 'consumatori' de servicii medicale publice nu pot să nu le dau dreptate în unele cazuri. Ne lovim des de fapte de malpraxis, unele apărute datorită unor deficiențe de sistem.”

Cu privire la cauza decesului medicului Ștefania Szabo, Dragoș Porumb a făcut apel la calm și a cerut să fie așteptat rezultatul anchetei, care este în desfășurare.
„Legat de celălalt aspect – cauza morții – ar trebui să lăsăm autoritățile să își facă treaba fără a emite ipoteze în necunoștință de cauză. Există un cumul de factori care au dus la deces, dar până la definitivarea anchetei nu putem spune nimic. Cred că ar fi fost bine să fi fost sprijinită și ajutată mai mult de către prietenii apropiați în momentul în care au văzut un dezechilibru în viața ei...
păcat că s-a sfârșit așa! Dumnezeu să o odihnească!”

Citește și: „Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! S-a confesat unui fost preot, care a făcut publică conversația


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri