Deși a fost caterisit, un preot din Iași s-a încăpâțânat să activeze în continuare biserica parohială. Acesta fusese înlăturat în urma mai multor scandaluri în care preotul Ioan folosea un limbaj neortodox în fața enoriașilor, în timpul slujbelor.
Deși a fost caterisit, un preot din Iași s-a încăpâțânat să activeze în continuare biserica parohială. Acesta fusese înlăturat în urma mai multor scandaluri în care preotul Ioan folosea un limbaj neortodox în fața enoriașilor, în timpul slujbelor.
Slujbele controversate ale părintelui Ioan Ungureanu au dus la înlăturarea sa de a sluji biserica. În şedinţele Consistoriului (n. red. – adunare administrativă și disciplinară la vârful unei biserici) au fost aduse probe care arată obiceiurile hilare pe care preotul obișnuia să le practice în timpul slujbelor.
Obliga enoriașii să ardă cardurile deținute
Cel mai răsunător exemplu în acest sens îl are în prim plan pe părintele Ioan Ungureanu care le spunea enoriașilor că trebuie să dea foc cardurilor de sănătate.
Mulți dintre enoriași au declarat că nu primeau Sfânta Împărtășanie din partea preotului dacă nu se supuneau cerințelor: erau nevoiți să ardă cardurile de sănătate de față cu acesta.
Comunicatul oficial din partea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei
„La Parohia Schit-Orăşeni a fost numit un alt paroh începând cu data de 1 februarie 2018, în persoana Părintelui Constantin Bolohan.
A fost scos cu jandarmii din biserică
Insistând să activeze în continuare în funcție, părintele Ioan Ungureanu a fost scos cu forța din parohia Orășeni-Schit de către mascați.