VIDEO: Ea este mama copilului de 2 ani, găsit mort într-un apartament din Galați. Vecinii spun că tragedia ar fi putut fi evitată: "A zis că e răcit, de asta plânge asa"
Rezultatele preliminare ale autopsiei micuțului de 2 ani, găsit mort într-un apartament din Galați. Copilul ar fi avut probleme cardiace, digestive și neurologice
Copilul găsit mort într-un apartament din Galați în urmă cu câteva zile ar fi suferit de mai multe afecțiuni, inclusive probleme cardiace, digestive și neurologice.
Surse din ancheta privind moartea copilului de doar doi ani, găsit fără suflare într-un apartament din Galați în care se afla cu mama și frații săi, au dezvăluit că, potrivit rezultatelor preliminare ale autopsiei, micuțul suferea de probleme cardiace, digestive și neurologice, care îi afectau capacitatea de a se hrăni normal.
Rezultatele preliminare ale autopsiei micuțului de 2 ani
Micuțul a fost găsit mort în apartamentul în care locuia cu mama și cu frații săi pe data de 10 iunie, după ce tatăl acestora nu i-a mai putut contacta. Bărbatul a trimis un văr în apartamentul fostei partenere din Galați, care a alertat autoritățile.
Băiatul de doar doi ani a fost găsit mort în pat, prezentând semne că era decedat de mai mult timp.
Mama copiilor, o tânără de 22 de ani, a fost găsită în stare de șoc, cu mai multe răni pe mâni, pe care și le-a provocat, cel mai probabil, cu un cuțit.
Femeia a fost internată într-o unitate de psihiatrie și urmează să fie audiată de anchetatori care trebuie să stabilească dacă avea discernământ în momentul producerii tragediei.Trupul neînsuflețit al micuțului de doi ani a fost supus autopsiei.
Medicii legiști au descoperit că băiețelul suferea de mai multe afecțiuni, având probleme cardiace, digestive și neurologice. Surse din anchetă susțin că afecțiunile pe care le avea ar fi dus la apariția unui blocaj care, în cele din urmă, a provocat decesul.Autoritățile continuă ancheta în acest caz, pentru stabilirea exactă a tuturor circumstanțelor care au condus la moartea băiețelului. Amintim că numărul 119 este linia națională, disponibilă non-stop, pentru semnalarea cazurilor de abuz, neglijare sau alte situații de risc care implică minori.