În urma ninsorilor abundente, există risc mare de avalanşă, de gradul 4 din 5, în munţii Făgăraş, Bucegi, Parâng-Şureanu, Călimani-Bistriţei-Ceahlău şi Rodnei.
Salvamontiştii le reamintesc turiștilor că în sezonul rece traseele montane sunt închise.
Risc mare de avalanşă, de gradul 4 din 5 în munții din România
Salvamontiștii le recomandă turiștilor să nu iasă de pe pârtiile amenajate, din cauza riscului crescut de avalanșă.
Citește și: Un nou Cod portocaliu de viscol și ninsoare întră în nordul Moldovei
Risc mare de avalanșă există în Făgăraş, Bucegi, Parâng-Şureanu, Călimani-Bistriţei-Ceahlău şi Munţii Rodnei.
Citește și: O fetiță s-a născut prin apel video din cauza ninsorilor abundente. Sute de persoane au rămas înzăpezite
”Stratul nou de zăpadă depăşeşte 50 cm, aşezat peste stratul vechi, îngheţat. Vântul a creat cornişe şi a produs acumulări însemnate de zăpadă pe văi.
Un nou Cod portocaliu de viscol și ninsoare întră în nordul Moldovei
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a anunțat că ninsorile puternice din ultimele zile vor prelungi Codul roșu emis pe parcursul zilei de ieri.
Precipitațiile sub formă de ninsoare vor fi întâlnite și în zona Transilvaniei.
”Pentru zilele următoare, în continuare apariția și menținerea ninsorilor în special în zona de munte și nu în ultimul rând în Moldova, dar și zonele din partea de nord-vest și centru a țării.
Citește și: Aeroportul din Suceava a fost închis din cauza vremii extreme
Ninsorile se vor transforma, ulterior, în precipitații lichide, după episodul în care vorbim de ninsori, fapt care va conduce la o atenție deosebită, pentru că se va produce fenomenul de polei iar pentru cei care se vor afla în trafic va fi important de cunoscut această situație.
În 2017, în intervalul 17-24 aprilie, am avut în zona Carpaților Meridionali, de Curbură dar și în Moldova un cod portocaliu de ninsori.” a
Zonele vizate de Codul roșu
În cursul zilei de ieri, meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au făcut un anunț de ultim moment, iar Codul roșu s-a prelungit.
Zonele vizate din Botoșani: Dorohoi, Flămânzi, Vorona, Ungureni, Hudești, Corni, Mihai Eminescu, Frumușica, Suharău, Bălușeni, Lunca, Tudora, Havârna, Vlădeni, Cristești, Vorniceni, Curtești, Răchiți, Copălău, Ibănești, Șendriceni, Vârfu Câmpului, Cristinești, Dersca, George Enescu, Gorbănești, Hilișeu-Horia, Broscăuți, Coșula, Todireni, Prăjeni, Sulița, Pomârla, Stăuceni, Roma, Unțeni, Știubieni, Darabani, Mihăileni, Nicșeni, Corlăteni, Leorda, Blândești, Cândești, Cordăreni, Brăești, Concești, Văculești, Lozna, Dimăcheni și Bucecea.
Citește și: VIDEO- ANM a emis un cod portocaliu de ninsori în 6 județe
Sub cod roșu este și zona joasă a județului Suceava. Mai exact, este vorba despre localitățile Suceava, Fălticeni, Rădăuți, Cajvana, Vicovu de Sus, Dolhasca, Siret, Liteni, Marginea, Salcea, Dumbrăveni, Cornu Luncii, Udești, Arbore, Mălini, Șcheia, Verești, Preutești, Bosanci, Baia, Zvoriștea, Todirești, Vicovu de Jos, Păltinoasa, Frătăuții Noi, Dărmănești, Forăști, Milișăuți, Frătăuții Vechi, Fântânele, Grănicești, Râșca, Boroaia, Ipotești, Vadu Moldovei, Volovăț, Rădășeni, Horodnic de Sus, Dornești, Cacica, Dolhești, Moara, Horodniceni, Satu Mare, Adâncata, Vulturești, Bogdănești, Bilca, Mitocu Dragomirnei, Hânțești, Pătrăuți, Stroiești, Bălcăuți, Iaslovăț, Zamostea, Siminicea, Voitinel, Grămești, Pârteștii de Jos, Calafindești, Drăgoiești, Drăgușeni, Gălănești, Botoșana, Horodnic de Jos, Berchisesti, Bunești, Ilișești, Fântâna Mare, Mușenița, Comănești, Hârtop, Poieni-Solca, Șerbăuți, Ciprian Porumbescu, Burla, Bălăceana.
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.