Nicușor Dan participă joi, 25 iunie, la Summit-ul Flancului Estic desfășurat în Polonia.
Nicușor Dan, președintele României, se află în Gdansk, Polonia, acolo unde se defășoară Summit-ul Flancului Estic. La întrunire participă mai mulți lideri europeni, care vor discuta despre consolidarea securității și apărării pe flancul estic al Uniunii Europene.
România, prezentă la Summit-ul Flancului Estic desfășurat în Polonia
România participă alături de alte state europene la Summit-ul Flancului Estic desfășurat Gdansk, în Polonia.
Administrația prezidențială a ofedrit informații despre intervenția pe care o va avea Nicușor Dan. Șeful statului va prezenta direcțiile strategice ale României în domeniul apărării și securității, inclusiv dezvoltarea capacităților de apărare.
„Agenda reuniunii se va concentra pe coordonarea între Statele Membre UE din imediata vecinătate a Federației Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 și a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacității de apărare
Președintele României a prezentat măsurile adoptate la nivel național pentru întărirea capabilităților de apărare și descurajare, inclusiv participarea la programul SAFE și la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI).
„Președintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel național pentru întărirea capabilităților de apărare și descurajare, inclusiv prin participarea țării noastre la programul SAFE și la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). Totodată, Șeful statului va informa cu privire la stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră și includerea, la propunerea României, a unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch privind conștientizarea situației în domeniul maritim (Maritime Domain Awareness)”, a precizat Administrația Prezidențială.
Nicușor Dan se va întâlni în jurul orei 16:30, după declarații, cu Lech Wałęsa, fost Preşedinte al Republicii Polone, la Centrul European Solidaritatea din Gdansk.
Citește și: VIDEO PSD își asumă guvernarea! Sorin Grindeanu, propus premier! Social-democrații vor autonomie totală
Prin participarea la Summit, România își reafirmă rolul activ în consolidarea Flancului Estic prin modernizarea capacităților naționale de apărare, dezvoltarea industriei de profil și participarea la misiuni civile și militare ale Uniunii Europene și NATO, inclusiv misiuni de poliție aeriană și exerciții comune. De altfel, președintele Nicușor Dan a susținut necesitatea unei coordonări strânse în negocierile privind viitorul Cadru Financiar Multianual al Uniunii Europene, cu scopul de a asigura alocări mai consistente pentru apărare, securitate și