1 din 3 | Rusia lui Vladimir Putin, deranjată de votul pro-UE al Republicii Moldova
2 din 3 | Maia Sandu, un personaj incomod pentru Vladimir Putin
3 din 3 | Rusia ar pregăti proteste violente în Moldova pentru înlăturarea Maiei Sandu de la putere. Avertismentul unui reputat institut american
Institutul pentru Studiul Războiului (ISW), cu sediul central la Washington, a lansat un avertisment de ultim moment în contextul alegerilor cruciale care au loc duminică în Republica Moldova. Rusia pregătește cel mai negru scenariu.
Kremlinul pregătește terenul pentru a genera proteste violente astfel încât să o poată înlătura de la putere pe președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în urma alegerilor parlamentare din 28 septembrie, scrie ISW într-o analiză publicată pe site-ul propriu.
Alegeri tensionate în Republica Moldova
Sondajele recente din Republica Moldova sugerează că Partidul Acțiunii și Solidarității (PAS), formațiunea pro-occidentală, care deține în prezent majoritatea în parlament, ar putea pierde majoritatea în următoarele alegeri și că niciun alt partid sau bloc nu va obține o majoritate clară.
Totul depinde de numărul semnificativ de alegători încă indeciși și de votul diasporei (ale cărei opinii nu sunt analizate de sondaje), astfel încât rezultatele alegerilor rămân neclare în acest moment.
Rusia a folosit politicieni moldoveni legați de Kremlin și alți actori pentru a stabili condițiile necesare pentru a genera proteste post-electorale, indiferent de rezultatul alegerilor.
Se pare că ofițerii de informații ruși i-au instruit pe moldoveni cu privire la modul în care pot a organiza provocări, astfel încât protestele să devină violente.
Care este planul Rusiei, potrivit ISW
Kremlinul ar putea intenționa să genereze proteste violente pentru a încerca să o înlăture de la putere pe președintele Republicii Moldova, Maia Sandu.
Rușii ar putea încerca să genereze o imagine în oglindă a protestelor pro-europene spontane din 2014 de la Euromaidan, în Ucraina, care l-au înlăturat de la putere pe președintele ucrainean pro-rus Viktor Ianukovici.
ISW oferă această evaluare ca un avertisment cu privire la un posibil eveniment cu impact ridicat și probabilitate nedeterminată.
Kremlinul ar putea să nu urmeze această cale de acțiune sau ar putea încerca să o urmeze, dar să eșueze, avertizează ISW.
Rusia lui Vladimir Putin, deranjată de curajul Maiei Sandu
Serviciul de Informații Externe (SVR) al Rusiei a afirmat în mod absurd pe 23 septembrie că NATO plănuiește să invadeze Moldova, probabil pentru a stimula frica și sentimentele antieuropene și antiucrainene din interiorul Republicii Moldova,
precum și pentru a oferi justificare activităților agresive rusești.SVR a susținut că „eurobirocrații de la Bruxelles” sunt gata să desfășoare trupe și să ocupe Moldova.
SVR a susținut că forțele NATO se concentrează în apropierea frontierei cu Republica Moldova și că NATO pregătește o „debarcare” din regiunea Odesa, Ucraina, pentru a intimida Transnistria.
Spionajul rusesc a susținut că primele grupuri de forțe franceze și britanice sosiseră deja în regiunea Odesa pentru „debarcare”.
SVR a susținut că oficialii europeni sunt îngrijorați că Bruxelles-ul și Chișinăul se pregătesc să „falsifice grosolan” rezultatele alegerilor, forțându-i pe moldovenii „disperați” să „iasă în stradă pentru a-și apăra drepturile”.
Conform scenariului halucinant al Kremlinului, Maia Sandu ar solicita desfășurarea de trupe europene în Moldova pentru a „forța moldovenii să accepte dictatura”.
SVR a susținut că Bruxelles-ul ar putea introduce trupe în Moldova la câteva săptămâni după alegeri, posibil pe 30 noiembrie, în timpul alegerilor pentru Consiliul Suprem din Transnistria.
Protest programat deja pentru luni, 29 septembrie
Kremlinul pare să desfășoare o operațiune informațională organizată, se mai arată în analiza ISW, injectând în spațiul informațional moldovenesc narațiuni despre anularea alegerilor pentru a crea condiții pentru proteste violente.
România a anulat alegerile prezidențiale din noiembrie 2024 după ce serviciile secrete române au găsit dovezi de interferență străină- probabil rusească.
Igor Dodon, un politician moldovean legat de Kremlin, care a fost președinte în perioada 2016-2020 și care conduce un partid din cadrul Blocului Patriotic care candidează la următoarele alegeri parlamentare, a cerut pe 5 septembrie moldovenilor să participe la protestele din 29 septembrie (a doua zi după alegeri) pentru a împiedica Chișinăul să anuleze alegerile în cazul unei victorii a Blocului Patriotic sau pentru a cere anularea alegerilor în cazul în care autoritățile moldovene falsifică rezultatele.
Dodon a reiterat aceste apeluri într-un interviu acordat publicației de stat ruse RIA Novosti pe 21 septembrie, când a susținut, de asemenea, că Sandu ar putea încerca să fraudeze alegerile.
În mod similar, Șor a afirmat pe 22 septembrie pentru RIA Novosti că Sandu se pregătește pentru un „scenariu românesc” și va anunța anularea rezultatelor alegerilor în cazul în care PAS se confruntă cu o înfrângere la urne.
Șor a susținut că Sandu va folosi UE, forțele de securitate moldovenești și instanțele moldovenești pentru a „impune” anularea asupra Republicii Moldovei.
Șor a susținut, de asemenea, pe 28 septembrie, într-un interviu acordat publicației de stat ruse Rossiya 24, că PAS se pregătește să comită o „fraudă masivă”.
Afirmațiile lui Dodon și ale lui Șor despre presupusa fraudă vizează delegitimizarea guvernului și a democrației moldovenești.
Dodon și Șor au discutat despre o posibilă anulare fără niciun antecedent clar în Moldova; cu toate acestea, autoritățile moldovene nu au discutat niciodată despre anularea alegerilor.
Kremlinul pare să își folosească intermediarii din Moldova pentru a injecta în mod intenționat aceste narațiuni în spațiul informațional moldovenesc.
Kremlinul stabilește condiții pentru a justifica protestele anti-Sandu, indiferent de rezultatele alegerilor- fie proteste pentru a împiedica guvernul Sandu să anuleze rezultatele în cazul în care PAS ar pierde, fie proteste pentru a cere anularea în cazul în care PAS ar câștiga.
Analiza integrală aici.