Politic
Președintele Nicușor Dan, după summit-ul "Coaliției Voinței" de la Paris: "SUA sunt parte din garanțiile de securitate pentru Ucraina"
O nouă reuniune a statelor din "Coaliția de Voință" a avut loc, marți, la Paris, în contextul în care războiul declanșat de Rusia în Ucraina se apropie de intrarea în al cincilea an de lupte sângeroase, pe care puțină lume le credea posibile în Europa secolului 21. Acordul de pace imaginat de administrația Trump, despre care Kievul spune că e 90% agreat, este totuși departe de realizare, în condițiile în care Vladimir Putin nu pare interesat decât de obținerea teritoriilor din Ucraina prin forța armelor.
Președintele României, Nicușor Dan, a participat, marți, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai "Coaliției de Voință” (Coalition of the Willing). La finalul ședinței, șeful statului a prezentat concluziile summit-ului de la Paris.
Nicușor Dan: Au fost definite garanțiile de securitate pentru Ucraina
UPDATE...