Se schimba TOT! CV-ul medical va fi obligatoriu. Toate bolile si medicamentele prescrise vor fi in Dosarul Electronic de Sanatate
Din 12 noiembrie devine obligatoriu Dosarul Electronic de Sănătate, un sistem prin care medicii încarcă date despre istoricul şi afecţiunile pacienţilor, informează ZF. Astfel, doctorii vor putea urmări evoluţia unei boli şi tratamentul aplicat şi vor putea consulta toate aceste informaţii în caz de urgenţă.
Medicii sunt obligaţi să încarce date despre istoricul medical şi afecţiunile pacienţilor. Aceştia din urmă vor fi cei care le vor permite doctorilor să acceseze dosarul electronic, însă, în cazul unor situaţii de urgenţă, medicii vor avea acces la „date relevante“, pentru a le oferi îngrijirea medicală potrivită.
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate a promis că acest sistem nu se va bloca precum cel al cardului de sănătate.
„Nici nu ştiu în ce constă şi ce presupune. Numai să funcţioneze”, a declarat un medic de familie, contactat de ZF.
Redacția Știrile Kanal D