1 din 2 | Sfârșit brusc pentru un muncitor care lucra la Filarmonica din Iași. Bărbatul de 58 de ani s-a prăbușit de la o înălțime de peste 5 metri
2 din 2 | Sfârșit brusc pentru un muncitor care lucra la Filarmonica din Iași. Bărbatul de 58 de ani s-a prăbușit de la o înălțime de peste 5 metri
Un accident la locul de muncă a fost fatal pentru un bărbat în vârstă de 58 de ani. Victima lucra la șantierul Filarmonicii din Iași.
Victima avea 58 de ani și s-a prăbușit din senin de pe schela pe care se afla. Ar fi fost prima zi de muncă pe șantierul de la Filarmonica din Iași, iar omul purta echipament de protecție în momentul accidentului.
Se pare că i s-a făcut rău, moment în care s-a dezechilibrat și a căzut de la aproximativ 5 metri înălțime. A ajuns în zona dintre peretele clădirii și schelă, notează presa locală.
Bărbatul avea răni foarte grave la cap și nu a mai putut să fie salvat
Alarma s-a dar în jurul orei 09:20, atunci când s-a sunat la 112.
„S-a putut doar constata decesul. Victima prezenta leziuni incompatibile cu viața, cu țesut cerebral expus în afara cutiei craniene. Nu am putut efectua nicio intervenție”,
a precizat medicul.Cazul a fost preluat de către procurori, dar și de către inspecția ITM, care o să stabilească dacă s-au respectat toate condițiile legale pentru desfășurarea activității.
„Vom demara o anchetă pentru a stabili exact cum s-a produs accidentul de muncă”, au declarat reprezentanții ITM Iași.
Pe șantierul la care a avut loc accidentul mortal lucrează aproximativ 100 de persoane.