Simulare Bacalaureat 2023. Elevii claselor a XII-a se pregătesc pentru cel mai important examen, examenul maturității. Iată pe ce dată sunt programate testele pentru clasa a-12-a.
Simulare Bacalaureat 2023. Elevii din clasele a XII-a se pregătesc pentru simulările de Bacalaureat. Iată cum arată posibilele subiecte și când vor avea loc probele din vară și toamnă!
Subiecte pentru simularea Examenului Național de Bacalaureat 2023
Elevii claselor a XII-a vor afla în curând calendarul oficial pentru simulările de la Examenul Național de Bacalaureat 2023. În anii anteriori simulările pentru Bacalaureat aveau loc în luna martie și cel mai probabil se va păstra aceeași perioadă și în anul 2023.
Calendarul Examenului Național de Bacalaureat 2023 a fost publicat în Monitorul Oficial. Ultima zi de școală pentru viitorii absolvenți de liceu va fi pe 2 iunie 2023, probele scrise vor începe la sfârșitul lunii iunie după ce elevii vor susține probele orale de la Bacalaureat 2023.
Citește și: Vacanță intersemestrială elevi 2023. Câte zile vor sta acasă elevii?
Înscrierile pentru sesiunea de vară a Bacalaureatului 2023 încep pe 29 mai și se încheie pe 2 iunie 2023. Probele orale și evaluarea competențelor vor avea loc în perioada 12-21 iunie 2023 și probele scrise se vor desfășura între 26 și 29 iunie 2023.
Modele pentru simularea Examenului Național de Bacalaureat 2023, atât scris, cât și competențe, pot fi găsite pe site-ul Ministerului Educației subiecte.edu.ro.
Ministerul Educației a anunțat că programele pentru Bacalaureat 2023 sunt aceleași ca cele dinainte de pandemie, programele oficiale fără a mai fi excluse anumite conținuturi și capitole din materiile de BAC 2023.
Calendar Bacalaureat 2023
Iată calendarul complet al Bacalaureatului 2023!
Sesiunea iunie-iulie 2023
29 mai – 02 iunie 2023: Înscrierea candidaților la prima sesiune de examen
2 iunie 2023: Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
12 – 14 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
14 – 15 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
14 – 16 iunie 2023: Evaluarea competențelor digitale – proba D
19 – 21 iunie 2023: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
26 iunie 2023: Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
27 iunie 2023: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
28 iunie 2023: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d)
– proba scrisă29 iunie 2023: Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă
3 iulie 2023: Afișarea rezultatelor la probele scrise până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor în intervalul orar 12:00 – 18:00
4 – 6 iulie 2023: Rezolvarea contestațiilor
7 iulie 2023: Afișarea rezultatelor finale
Citește și: Examenul de Bacalaureat se modifică din nou: Ministrul a finalizat deja draftul Legilor Educaţiei
Sesiunea august-septembrie 2023
17 – 24 iulie 2023: Înscrierea candidaților la a doua sesiune de examen, inclusiv a candidaților care au promovat examenele de corigențe
7 – 8 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
8 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
9 august 2023: Evaluarea competențelor digitale – proba D
10 – 11 august 2023: Evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
16 august 2023: Limba și literatura română – proba E.a) – proba scrisă
17 august 2023: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – proba scrisă
18 august 2023: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – proba scrisă
21 august 2023: Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă
25 august 2023: Afișarea rezultatelor la probele scrise (până la ora 12,00) și depunerea contestațiilor (orele 12:00 – 18:00)
26 – 28 august 2023: Rezolvarea contestațiilor
29 august 2023: Afișarea rezultatelor finale
Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.
Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.
Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.
”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.