VIDEO - Un submarin care duce turişti să viziteze epava Titanicului a fost dat dispărut

Un submarin care duce turişti să viziteze epava Titanicului a fost dat dispărut.

(Sursa foto: PixaBay)

Un submarin care duce turişti să viziteze epava Titanicului, dat ”dispărut”. Ce s-a întâmplat, de fapt, cu ambarcațiunea?!

Un submarin folosit  la vizitarea epavei Titanicului de către turiști a fost dat ”dispărut” în Oceanul Atlantic şi a declanșat o operațiune de căutare şi salvare, relatează BBC News.

Citește și: Rusia anunță că unitățile sale de artilerie au lovit alte 389 de ţinte ucrainene

O operațiune de căutare a submersibilului era în desfășurare luni, declară BBC Paza de Coastă din Boston.

Nu se ştie câte persoane se află la bordul submarinului sau dacă se afla vreo persoană la bordul submersibilului la momentul la care a fost dat ”dispărut”.

Excursiile de acest tip costă zeci de mii de dolari

Submersibile de mici dimensiuni transportă- contra cost- turiști să vadă epava Titanicului.

Excursii de mai multe zile la epavă costă zeci de mii de dolari.

O coborâre şi o urcare durează aproximativ opt ore.

Citește și: Ies la iveală noi detalii din momentul scufundării navei Moskva

Faimoasa epavă se află la 3.800 de metri adâncime, pe fundul Oceanului Atlantic.

Ea se află la aproximativ 600 de kilometri în largul coastei Newfoundland, în Canada.

Pachebotul Titanic- cea mai mare navă a vremurilor sale- a lovit un aisberg în prima călătorie de la Southampton la New York, în 1912.

Citește și: Un pescar a fost arestat după ce a prins în plasă un cadavru

Peste 1.500 dintre cei 2.200 de pasageri şi membri ai echipajului navei au murit în această dramă.

Titanicul este amplu explorat după descoperirea epavei, în 1985.

Citește și: O a treia femeie susține că a fost atacată de rechin în Egipt. Cum arată rănile după ce s-ar fi luptat cu rechinul: "Românca noastră nu a fost atât de norocoasă"


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri