Stiri Actuale
Sute de angajați ai Electroargeș au rămas șomeri în prag de sărbători
Motivul pentru care sute de oamenii au rămas fără loc de muncă în pragul sărbătorilor îl constituie hotărârea Karcher de a-și muta întreaga producție în propriile unități după o perioadă de mai bine de 18 ani de colaborare cu firma românească, la mijloc existând un contract ce includea o clauză de exclusivitate între cele două. Noile unități de producție ar fi fost construite cu ajutorul banilor primiți de la statul român.
Ordonanța de urgență HG 807/2014 dată de guvernul Orban care vizează sprijinul investițiile străine directe are, așadar, ca efect condamnarea companiilor autohtone în favoarea companiilor străine și disponibilizarea a sute de oameni.
Un astfel de exemplu ar fi, după datele publice, cazul parteneriatului Karcher –...