”Tot ce am simțit a fost disperarea acestui copil de a fi pierdut pentru totdeauna”. Copil cu deficiențe salvat de un polițist din Gorj
O poveste cu totul și cu totul emoționantă a fost făcută publică de către Ministerul Afacerilor Interne. Un copil cu deficiențe a fost găsit pe marginea unui pârâu și salvat de către o întreagă echipă.
O poveste cu totul și cu totul emoționantă a fost făcută publică de către Ministerul Afacerilor Interne. Un copil cu deficiențe a fost găsit pe marginea unui pârâu și salvat de către o întreagă echipă.
Un băiețel de 8 ani cu deficiențe a fost găsit pe marginea unui pârâu, seara, într-o zona cu vegetație deasă, dezorientat, confuz și disperat. Atunci, o întreagă echipă formată din polițiști, jandarmi, pompieri și voluntari au făcut tot ce era posibil pentru a-l salva.
”L -am luat în brațe s-a lipit de mine și s-a agățat cu mânuțele strâns în jurul gâtului ”
Emoțiile lui Ionuț, agent în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, încadrat din 2016 au fost făcute publice chiar pe pagina de Facebook a Ministerului Afacerilor Interne.
”„M-a pupat! În momentul în care l-am luat în brațe s-a lipit de mine și s-a agățat cu mânuțele strâns în jurul gâtului.
În acea clipă, tot ce am simțit a fost disperarea acestui copil de a fi pierdut pentru totdeauna! Asta mi-au transmit mânuțele care m-au îmbrățișat cu atâta putere.” Acest lucru ne-a declarat colegul nostru și așa își va aminti toată viața cel care împreună cu jandarmi, pompieri și voluntari au făcut tot ce era posibil, în această după-amiază, ca o simplă plecare voluntară de la domiciliu să nu se transforme într-o adevărată tragedie.
Băiețelul din brațele colegului nostru își va sărbători, peste câteva zile, cei 8 anișori, în siguranță, lângă familie, datorită unei mobilizări exemplare și datorită unor oameni care fac cinste acestor meserii”, a fost mesajul postat de Ministerul Afacerilor Interne.
Copilul, care provine dintr-o familie modestă ar fi plecat de lângă casă, iar mai apoi nu a mai știut să se întoarcă înapoi. Disperați, părinții au sunat la 112.
”Mă simt norocos că am primit cea mai emoționantă recompensă”
”Băiețelul ale cărui mânuțe și-au lăsat amprenta pe uniforma colegului nostru este un copil cu deficiențe, locuiește împreună cu cei trei frați într-o zonă rurală, într-o familie modestă, iar astăzi, în jurul prânzului, s-a îndepărtat de casă și nu a mai reușit să își găsească drumul înapoi. Acela
a fost momentul când părinții, disperați, au anunțat polițiștii. Iar mobilizarea a fost exemplară! În mai puțin de 4 ore, înainte de lăsarea întunericului, băiețelul a fost găsit pe marginea unui pârâu, într-o zona cu vegetație deasă, dezorientat, confuz și disperat”, se mai arată în postare.
Copilul, care provine dintr-o familie modestă ar fi plecat de lângă casă, iar mai apoi nu a mai știut să se întoarcă înapoi.
[Sursa foto: Ministerul Afacerilor Interne - Facebook] ”Sunt recunoscător că am putut să ajut, pentru că am fost la locul potrivit, în momentul potrivit, acolo unde a fost nevoie de ajutorul meu. În același timp, mă simt norocos că am primit cea mai emoționantă recompensă, o îmbrățișare care a lăsat urme pe uniforma și în sufletul meu!”,