Traian Basescu o duce mai bine de cand nu mai e presedinte! Ca fost sef de stat si pensionar, veniturile lui lunare au fost mai mari
Traian Basescu o duce mai bine de cand nu mai e presedinte! Ca fost sef de stat si pensionar, veniturile lui lunare au fost mai mari
Traian Basescu este pensionar din noiembrie 2014, exact de cand nu a mai fost presedinte. Ei bine, conform declaratiei de avere, depuse saptamana trecuta la Senat, in perioada ianuarie 2015 – ianuarie 2017, Traian Basescu a primit “indemnizatie de fost presedinte in valoare totala de 242.856 lei”, adica mai bine de 10.000 de lei pe luna. La suma asta s-a adaugat si pensia de 74.526 lei, adica peste 3.000 de lei pe luna.
In perioada in care era presedinte, conform ultimei declaratii de avere, la incheierea mandatului, venitul net anual al lui Basescu era de 69.957 de lei, adica 5.800 de lei pe luna, la jumatate fata de acum.