Trump spune că a confiscat "cadoul" făcut de China pentru Iran. "Am fost surprins, nu a fost plăcut"

Trump nu vrea să extindă armistițiul cu Iranul

(Sursa foto: X.com / White House)

Noi tensiuni între Statele Unite ale Americii și China în privința situației din Orientul Mijlociu.

Președintele american, Donald Trump, a declarat marți, într-un interviu acordat postului CNBC, că Statele Unite au interceptat o navă care transporta un "cadou” din partea Chinei către Iran, în timp ce Teheranul încearcă să se reaprovizioneze cu arme în timpul armistițiului.  

Potrivit lui Trump, nava avea "un cadou din partea Chinei”, care "nu a fost foarte frumos”.

"Am fost puțin surprins”, a

adăugat el, spunând că avea "o înțelegere” cu președintele Chinei, Xi Jinping.

Cu o săptămână în urmă, Trump a anunțat că Xi Jinping l-a asigurat că nu vor exista livrări de arme chinezești către Iran, un partener apropiat al Beijingului de ani de zile.

Trump nu vrea să prelungească armistițiul cu Iranul

Întrebat dacă va pune în aplicare amenințările de a bombarda podurile și centralele electrice din Iran- lucru despre care mulți analiști spun că ar putea fi "crime de război"- Trump a

răspuns: "nu este alegerea mea, dar îi va afecta și pe ei”.

Președintele SUA a insistat că nu dorește să prelungească armistițiul cu Iranul, care expiră miercuri seara.

El a adăugat că SUA se află într-o poziție puternică de negociere și că va ajunge la ceea ce a numit "o înțelegere excelentă".

"Nu vreau să fac asta.

Nu avem atât de mult timp”, a răspuns Trump la întrebarea CNBC despre posibilitatea prelungirii armistițiului.

"Vom ajunge la o înțelegere excelentă. Cred că nu au de ales... Suntem într-o poziție de negociere foarte, foarte puternică”, a spus Trump.

Trump a fost neclar dacă va prelungi armistițiul în situația în care nu există progrese ale negocierii din Pakistan, la care ar rma să participe vicepreședintele SUA, JD Vance.

Trump cere Iranului să renunțe la stocul său de uraniu și să pună capăt încercărilor de a controla calea navigabilă strategică Hormuz, utilizată pentru transportul petrolului din Orientul Mijlociu.

"Iranul va avea o bază foarte bună dacă face o înțelegere”, a spus el.

O delegație americană condusă de vicepreședintele JD Vance urma să plece marți de la Washington spre Islamabad, oraș care la începutul acestei luni a găzduit o primă rundă nereușită de discuții cu Iranul.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri