Cântăreţul Tudor Chirilă lansează, pe Facebook, un apel prin care le cere românilor să iasă în stradă. Acesta susţine că actuala coaliţie de guvernare nu mai are bani de salarii.
"Există tendinţa de a minimaliza importanţa protestelor. La ce sunt bune protestele că nu s-a schimbat nimic? La ce e bun ieşitul în strada că ăştia tot nu pleacă. Cred că problema se pune greşit. Ce am fi avut fără proteste? Păi, simplu, o ţară confiscată mult mai repede şi aproape în totalitate. O ţară în care ei şi-ar fi trecut modificările legislative în linişte. Fără să-i arate nimeni cu degetul.
Protestele au făcut ceea ce trebuie să facă orice protest. Au expus nişte şarlatani care nu s-au ţinut de cuvânt nici măcar faţă de electoratul lor.