Un bărbat de 58 de ani a intrat în comă după ce a căzut de pe trotineta electrică, în Mediaș. Acesta a ajuns la spital cu traumatisme severe, provocate de impactul puternic cu solul.
Incidentul a avut loc pe strada Stăvilarului din municipiul Mediaş. Bărbatul de 58 de ani a căzut de pe trotineta electrică, s-a lovit la cap și a intrat în comă.
Citește și: VIDEO Moment șocant pe o trecere de pietoni din București. Un copil pe trotinetă a fost lovit de o mașină
Un bărbat din Mediaș, în comă după ce a căzut de pe trotineta electrică
În timp ce se deplasa cu o trotinetă electrică, un bărbat din Mediaș, în vârstă de 58 de ani a căzut. Din cauza faptului că nu purta o cască de protecție, bărbatul s-a lovit grav la cap, fiind transportat de urgență la spital, în stare de inconștiență.
„În urma autoaccidentului, bărbatul a suferit vătămări corporale grave, fiind transportat la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
În urma loviturii puternice, bărbatul a suferit un traumatism cranian grav și a intrat în comă.
„Echipajele medicale au găsit bărbatul în stare de inconştienţă, în comă. Acesta a fost intubat şi transportat la CPU Mediaş, prezentând un traumatism cranian grav”, a mai precizat ISU Sibiu.
Titi Aur: „ Trotineta electrică este aproape nereglementată ”
Titi Aur, expert în conducerea defensivă și celebru pilot de raliuri, a declarat că legea din România nu reglementează transportul cu trotineta electrică. Acesta a susținut că trebuie adoptate măsuri pentru siguranța rutieră.
„La noi, siguranţa rutieră nu există. Neexistând pe lista celor care ne conduc, circulaţia se derulează într-o junglă. Mai mult, a apărut trotineta electrică, care, odată cu telefonul mobil, cele două evoluţii tehnice extraordinare nu fac decât să aducă mai multe cauze din care avem accidente cu morţi şi răniţi grav. Telefonul mobil prin distragerile la care ne supune, fiind tentaţi să îl folosim, iar trotineta electrică prin faptul că este aproape nereglementată. În România, se prevede că trebuie să ai 14 ani şi să mergi pe carosabil. Punct. Altceva nu se prevede”, a declarat Titi Aur, potrivit adevarul.ro.