Un bărbat din județul Iași l-a dat în judecată pe Dumnezeu. Motivul: un cireș rupt de vânt. Iată ce au decis magistrații!
Un caz neobișnuit a ajuns în atenția instanțelor din județul Iași. Totul a pornit de la un cireș doborât de vânt, dar înainte de a-și chema în instanță propriii frați, reclamantul a avut un demers cu totul surprinzător: l-a dat în judecată pe... Dumnezeu.
Incidentul s-a produs în noaptea de 6 spre 7 aprilie 2023, în localitatea Deleni. Un vânt puternic a doborât un cireș bătrân din curtea lui Mihai A. Pomul nu doar că s-a rupt, dar a căzut peste gardul fraților săi, Victor A. și Alin A.
Pentru Mihai, pierderea cireșului a fost o lovitură puternică. A susținut că pomul avea o valoare sentimentală deosebită, iar prăbușirea lui i-a afectat starea psihică, până în punctul în care a ajuns internat în spital. Însă conflictul nu s-a oprit aici: bărbatul a reclamat faptul că frații săi și-ar fi însușit lemnul, ceea ce l-a determinat să ceară daune morale și materiale în instanță, scrie www.libertatea.ro
Suma solicitată? 62.400 lei, din care 60.000 lei pentru suferința morală și 2.400 lei pentru prejudiciul material.
Victor A., unul dintre frații pârâți, a declarat că a încercat să rezolve situația pe cale amiabilă. Potrivit acestuia, l-a invitat pe Mihai să-și ia copacul, dar acesta ar fi refuzat orice dialog. După trei săptămâni de așteptare, Victor a decis să taie copacul doborât și a aruncat lemnele înapoi în curtea fratelui său.
Citește și: Un bucureștean de 68 de ani, bătut și jefuit de mii de euro de o damă de companie
Decizia instanței
Judecătoria Hârlău a analizat cazul și a respins cererea lui Mihai A. Motivul: nu exista nicio dovadă că frații săi ar fi avut vreo vină în căderea cireșului.
„Instanţa reţine că nu s-a făcut dovada existenţei vreunei fapte ilicite sau a vinovăţiei pârâţilor, dărâmarea cireşului de vântul puternic fiind un caz fortuit”, au precizat magistrații.
Citește și: Proteste în justiție: Curtea de Apel București suspendă ședințele de judecată
Nemulțumit, Mihai A. a făcut apel și a acuzat „injustiția, nedreptățile și batjocura arătate la adresa sa”, insistând că problemele sale de sănătate au fost generate de acest conflict. Tribunalul Iași i-a respins însă apelul, menținând verdictul inițial: frații nu aveau nicio vină.
„Este evident că intimatul a încercat să îl informeze pe apelant și să îi solicite să își ridice lemnul rezultat în urma tăierii, însă apelantul a refuzat, aspect care infirmă existența unei
Este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, din cadrul Universității București, şi deţine o experienţă de 14 ani în cadrul presei din România.
Şi-a început cariera în presa scrisă, iar ulterior a făcut tranziţia către mediul online, în special pe segmentul SEO.
În prezent, ocupă poziţia de SEO Specialist pentru stirilekanald.ro şi radioimpuls.ro, din cadrul trustului Dogan Media.
Este pasionată de lectură, schi, drumeţii montane, de pictură şi de tot ce înseamnă tehnologie.