VIDEO Un drum din Techirghiol s-a surpat! Primarul spune că este un pod vechi de 70-90 de ani. Măsurile luate de autorități

Un drum din Techirghiol, care ar fi construit în urmă cu 70-90 de ani, s-a surpat.

S-a creat panică în Techirghiol după ce un drum circulat s-a surpat. Autoritățile au impus restricții de circulație în zonă pentru protejarea cetățenilor.

Citește și: Daniela, dată dispărută de sora sa după ce a plecat la muncă în Italia. Familia nu mai știe nimic de ea de un an

Drum surpat în Techirghiol

Iulian Soceanu, primarul din Techirghiol, a declarat că drumul în cauză este un pod construit în urmă cu 70-90 de ani, proiectat inițial pentru o durată de viață de aproximativ jumătate de secol.

Degradarea severă a drumului a fost cauzată de vechimea extremă a structurii, care „și-a depășit cu mult durata de exploatare pentru care a fost concepută”. Edilul a susținut că au fost demarate procedurile necesare pentru reabilitarea tronsonului.

„Cunoaștem problema și am demarat deja procedurile necesare. Suntem în faza de elaborare a documentelor tehnice pentru reabilitare. Structura pur și simplu și-a depășit cu mult durata de exploatare pentru care a fost concepută”, a declarat primarul din Techirghiol, Iulian Soceanu.

Citește și: Cine este soldatul din forțele speciale SUA, implicat în capturarea lui Maduro, care s-a îmbogățit după ce a pariat pe înlăturarea liderului din Venezuela

Autoritățile au intervenit și au izolat zona care s-a surpat. De asemenea, au fost impuse restricții de circulație. Segmentul de drum afectat a fost închis, iar accesul vehiculelor este strict interzis în zona surpării.

Traficul din zonă a fost deviat, autoritățile îndemând șoferii să folosească rutele alternative stabilite de poliția locală.

Citește și: O șoferiță a murit după ce a căzut în gol cu mașina de pe Pasarela Bucium. Filmul tragediei din Iași: „Victima avea capul spart, i-am văzut creierul”

Restricțiile impuse de autoritățile vor rămâne în vigoare până la finalizarea lucrărilor de consolidare și reabilitare completă a podului.


Reporter

„Curajul, ambiția, curiozitatea, empatia și creativitatea sunt esențiale în viața unui reporter”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri