1 din 2 | Vizitatorii unui parc de distracții din Ohio au fost nevoiți să evacueze un roller coaster după ce acesta a suferit o defecțiune mecanică.
2 din 2 | Incidentul a avut loc la Cedar Point din Sandusky, Ohio, luni, când o defecțiune mecanică i-a făcut pe oameni să coboare pe scări
Vizitatorii unui parc de distracții din Ohio au fost nevoiți să evacueze un roller coaster după ce acesta a suferit o defecțiune mecanică.
Într-un incident șocant, oaspeții unui parc de distracții din Ohio, Statele Unite ale Americii, au trecut printr-un calvar înspăimântător după ce au fost nevoiți să evacueze și să coboare pe scări un roller coaster de peste 200 de metri după ce acesta a suferit o defecțiune mecanică în cel mai înalt punct al său, lăsându-i suspendați în aer, relatează Fox News.
Din fericire, nimeni nu a fost rănit
Incidentul a avut loc la Cedar Point din Sandusky, Ohio, luni, când o defecțiune mecanică i-a făcut pe oameni să coboare pe scări pe uriașul roller coaster Magnum XL-200 de 205 metri.
Citește și: Un autocar plin de copii s-a răsturnat. Ei se întorceau de la un festival de folclor din Bulgaria
Tony Clark, directorul de comunicare de la Cedar Point, a explicat că a fost vorba de o oprire de rutină a cursei, similară cu o situație de tip "lumina de verificare a motorului", care
Roller coasterul fost numit "cel mai rapid și mai abrupt" circuit complet din lume
Ca măsură de precauție, clienții au fost evacuați în siguranță pentru a se asigura de bunăstarea lor, a adăugat el.
Imaginile postate pe rețelele de socializare arată personalul parcului conducându-i pe turiști pe un ansamblu de scări abrupte, ținându-se de o balustradă.
Toți pasagerii păreau nevătămați. Potrivit site-ului web al Cedar Point, roller coasterul Magnum XL-200, care deține recordul Guinness Book of World Record pentru înălțimea vârfului său de lance, a debutat în 1989 și a fost "cel mai rapid și mai abrupt" roller coaster cu circuit complet din lume.Citește și: Cinci parcuri tematice din Europa, perfecte pentru a petrece timp cu familia
La atracción "Magnum XL-200" en Ohio tuvo un problema mecánico a casi 200 pies de altura, provocando que las personas tuvieran que bajarse 👀👀. #MoluscoTVNews #ElMolu 🎧
— Molusco (@Moluskein) August 3, 2023
(🎥 Josh Lett) pic.twitter.com/CkX3Eqta7r
Anterior, un incident similar a avut loc în Marea Britanie, când opt persoane, printre care și un copil de opt ani, au rămas blocate în vârful unui roller coaster de 72 de metri înălțime, care s-a blocat în parcul tematic