Reprezentanții SUA și Rusiei urmează să se întâlnească la Miami, în weekendul 20-21 decembrie, pentru a discuta acordul revizuit de emisarii lui Donald Trump cu partea ucraineană, potrivit Politico.eu.
UPDATE. Rusia a confirmat, joi, că are în pregătire contacte cu SUA pentru a obține detalii despre negocierile avute de americani cu Ucraina și aliații ei europeni, privind o posibilă înțelegere de pace care să pună capăt războiului de aproape 4 ani.
Noua întâlnire inițiată de Steve Witkoff și Jared Kushner vizează încheierea războiului de amploare al Rusiei împotriva Ucrainei, însă ultimele declarații ale lui Vladimir Putin nu arată că Moscova ar dori o cale diplomatică de oprire a conflictului.
Cancelarul german Friedrich Merz a afirmat miercuri că următorul pas în negocierile pentru Ucraina este ca SUA să determine Rusia să încheie războiul prin acceptarea ultimei versiuni revizuite a planului de pace.
U.S. Embassy in Berlin was honored to support @SEPeaceMissions Steve Witkoff, Jared Kushner, and the full U.S. delegation during in-depth discussions held in Berlin on the 20-point peace plan, economic priorities, and related strategic issues.
These substantive exchanges marked… pic.twitter.com/pKJzxqD3Ni — US-Botschaft Berlin (@usbotschaft) December 17, 2025
Potrivit Politico, două persoane familiarizate cu situația au precizat că delegația rusă este așteptată să-l includă pe Kirill Dmitriev, CEO al Fondului Rus de Investiții Directe.
Emisarul special al lui Trump, Steve Witkoff, și ginerele său, Jared Kushner, sunt așteptați, de asemenea, să ia parte la discuțiile din SUA.
La începutul acestei săptămâni, Witkoff și Kushner au purtat discuții de ore întregi la Berlin cu oficiali ucraineni și europeni și au ajuns la un acord privind garanțiile de securitate ale SUA pentru Kiev.
În cadrul discuțiilor de la Berlin, emisarii lui Trump au făcut presiuni asupra reprezentanților ucraineni să renunțe la partea din Donbas aflată încă sub controlul Kievului.
Și publicația de știri americană Axios a relatat că următoarea rundă de discuții dintre Ucraina și SUA privind soluționarea războiului ar putea avea loc în acest weekend în SUA, probabil la Miami,
precizează European Pravda.