Va mai amintiti de “agresorul cu ac” din tramvaiul 41? Crima de la metrou a creat acum o isterie asemanatoare printre calatori! Ce s-a intamplat cu barbatul?
Crima de la metrou i-a panicat pe bucuresteni! Nu este prima data cand mijloacele de transport in comun devin periculoase din cauza unor persoane cu probleme.
Webeditor: A.N. Author: C.L. miercuri 13 decembrie 2017 , 21:41
In 2012, un barbat le producea cosmaruri femeilor care circulau cu tramvaiul 41, dupa ce mai multe tinere facusera plangere ca au fost intepate cu un ac in timpul calatoriei. Pana cand barbatul a fost prins, au existat tot felul de scenarii, unele de-a dreptul ingrozitoare: cum ca acul este infectat cu SIDA sau cu alte boli contagioase. De altfel, sase dintre victimele sale s-au prezentat de urgenta la spital de teama ca acul ar fi putut fi contaminat.
Intr-un final, una dintre victimele obsedatului din tramvai a avut prezenta de spirit si l-a fotografiat pe acesta, iar imaginea a circulat in mediul online, alaturi de un avertisment. Asa a si fost prins agresorul de politisti. Asta dupa ce opt femei depusesera plangere la politie.
El si-a recunoscut fapta, a spus ca le-a intepat pe femei cu agrafe de birou si ca a facut acest lucru pentru a le atrage, de fapt, atentia. El a fost acuzat de tulburarea linistii publice si ultraj impotriva bunelor moravuri si a fost condamnat la un an si zece luni de inchisoare cu suspendare. In plus, el a trebuit sa plateasca despagubiri cate 7.700 lei fiecareia din cele opt femei pe care le-a atacat in tramvai.
Anul trecut, barbatul a solicitat in instanta reabilitarea judecatoreasca, mai exact stergerea din cazier a pedepsei cu inchisoarea, iar magistratii i-au acceptat cererea.
Chiar si dupa ce “agresorul cu ac”, asa cum a fost el numit, a fost prins de politisti, multa vreme, calatorii au trait cu spaima unei intamplari tragice.
Povestea din tramvaiul 41 a fost reinviata acum, la alte dimensiuni. Tragedia de marti seara de la metrou, cand Magdalena Serban, o persoana cu probleme psihice, a impins o tanara de pe peron, in fata metroului, a creat noi spaime in randul calatorilor.